Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałecznica ma ambicje stać się małą stolicą muzyki. Sali koncertowej mogą jej pozazdrościć duże ośrodki

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W inauguracyjnym koncercie zaprezentowali się absolwenci pałecznickiej Szkoły Muzycznej
W inauguracyjnym koncercie zaprezentowali się absolwenci pałecznickiej Szkoły Muzycznej fot. archiwum Urzędu Gminy
W Pałecznicy otwarto Centrum Rozwoju Społecznego. To nowoczesny kompleks składający się z trzech segmentów, w których stworzono miejsce na koncerty, wydarzenia kulturalne, na rekreację oraz sport.

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

od 16 lat

Obiekt z trzema skrzydłami

W miejscu starej sali gimnastycznej stanęła aula koncertowa Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki.

Otwarciu tego obiektu towarzyszył niezapomniany koncert w wykonaniu m.in. utalentowanych uczniów oraz absolwentów Szkoły Muzycznej, funkcjonującej w Pałecznicy od dziewięciu lat.

Założenie wówczas tej placówki okazało się strzałem w dziesiątkę. Do Szkoły Muzycznej uczęszcza prawie 120 uczniów. Uczą się w różnych specjalnościach, m.in. gry na skrzypcach, wiolonczeli, fortepianie, gitarze, flecie, akordeonie, perkusji.
Rodzice dowożą ich nawet z odległych miejscowości, bo pałecznicka szkoła, kierowana przez Czesława Dołęgę, cieszy się dobrą sławą i świetnie przygotowuje młodych muzyków.

- Gdyby nie było Szkoły Muzycznej w Pałecznicy, to u wielu uczniów nie ujawniłby się muzyczny talent

– powiedział nam dyrektor Dołęga.

Absolwenci tej szkoły uczą się w najlepszych krakowskich szkołach muzycznych. Ich talent, a także uczniów SM w Pałecznicy i ich nauczycieli, można było podziwiać podczas pierwszego koncertu, zorganizowanego z okazji otwarcia auli koncertowej.

- Aula sprawdziła się pod każdym względem. Jest wyposażona we wszystko na najwyższym poziomie, w doskonały sprzęt z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających przygotowywanie koncertów i innych wydarzeń. Jest też znakomita pod względem akustycznym

– podkreśla Czesław Dołęga, którego imieniem nazwano nową aulę koncertową.

Aula jest przewidziana do kameralnych imprez, ale też większych. Jest w niej 108 miejsc siedzących lecz można też wykorzystać foyer, które pomieści 50 osób.

Szkoła jest ambasadorem Pałecznicy

Wszystkie wydarzenia mogą być bezpośrednio transmitowane do hali sportowej, w której umieszczono telebim. Wówczas każde wydarzenie w auli może bezpośrednio zobaczyć około 400 osób.

Takiej auli i w ogóle całego kompleksu Centrum, gratulowali władzom gminy uczestnicy koncertu inauguracyjnego.

A Marcin Gaweł, wójt Pałecznicy zaznaczał, że Szkoła Muzyczna promuje gminę i jest jej ambasadorem.
Wiele osób ze śwaita muzyki uważą, że Palecznica stanie się małą stolicą muzyczną.

Dyrektor Dołęga już ma w planie organizowanie różnych wydarzeń, m.in. koncertu kolęd i konkursów.

Mariusz Czarnecki, specjalista w branży dźwiękowej, zaznaczał, że nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by skorzystać z konsultacji najlepszych muzyków na świecie. Można się z nimi kontaktować zdalnie.

- Jestem pod wrażeniem. Sala jest piękna, ma świetne rozwiązania techniczne. Jest miejscem krzewienia różnej kultury

– tak gratulował nowego obiektu ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu.

Nasi rozmówcy podkreślają, że jest tu atosfera komfortu, że nie widać bylejakości i przeciąganych przez scenę kabli. Wszędzie są odpowiednie łącza.

Wielkim darem dla całej społeczności nazwala aulę Elżbieta Marczyk, dyrektorka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie.
W podobnym duchu wypowiadali się m.in. Łucja Czarnecka z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Jerzy Łysiński, przewodniczący oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Koncertowali partnerzy z Afryki

W inauguracyjnym koncercie wystąpili także muzycy z African Music School w miejscowości Bouar w Republice Środkowej Afryki, jedynej w tym kraju szkoły muzycznej.

To zaprzyjaźniona, partnerska placówka, z którą pałecznicka SM współpracuje. Założył ją polski misjonarz z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, brat Benedykt Pączka.

Zakonnik m.in. poprzez sprzedaż płyt CD z nagraniami uczniów tej szkoły, zbiera pieniądze na dokończenie budowy szkolnego obiektu. W tym dziele swoich przyjaciół wspiera SM w Pałecznicy.

Pierwszemu koncertowi w auli towarzyszyła wystawa prac malarskich Doroty Gondek-Dołegi. W foyer artystka wystawiła 37 obrazów o różnorodniej tematyce.

Szkoła Muzyczna w Pałecznicy znajduje się w nowym kompleksie, zbudowanym w technologii pasywnej. Składa się z trzech segmentów, powstałych przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu.

Drugie skrzydło przeznaczono na nowoczesną halę sportową, a w trzecim znajduje się m.in. siłownia, sala do fitnessu oraz do rehabilitacji.

Podczas koncertu z okazji otwarcia auli koncertowej wystąpili:

Łucja Czarnecka z AST (sopran)

Absolwenci SM:

Natalia Biel (klarnet), Aleksandra Marzec (skrzypce), Przemysław Marzec (saksofon), Aleksandra Miętka (flet), Apolonia Stechura (fortepian, wokal), Emilia Włodarczyk (skrzypce), Karolina Zegan (akordeon, wokal), Kacper Zegan (fortepian)

Uczniowie SM:

Maja Duniec (skrzypce), Michał Gajda (akordeon), Zofia Kwater (fortepian)

Trio nauczycieli:

Maciej Hałoń (instrumenty perkusyjne), Jacek Hołubowski (akordeon), Michał Poniżnik (klarnet).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski