Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałecznica. Ośrodek nie tylko dla młodzieży z problemami

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Przedszkolaki też mają swoje problemy
Przedszkolaki też mają swoje problemy Aleksander Gąciarz
Od kilku tygodni w Pałecznicy działa ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

FLESZ - Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

W placówce, zlokalizowanej przy ulicy Strażackiej (I piętro budynku remizy OSP) przyjmują psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Stanowi ona fragment sieci ośrodków powstających w ramach reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Świadczenia realizowane są nieodpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. Do Ośrodka można zgłosić się samemu. Do rozpoczęcia psychoterapii nie jest potrzebne skierowanie. - Przyjmujemy zgłoszenia od rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, nastolatków jak i od dorosłej młodzieży uczącej się do 21 roku życia – informuje Dariusz Kania z zarządu Centrum Medycznego Da Vinci, które prowadzi ośrodek.

Na razie placówka działa zbyt krótko, by stwierdzić, jaki typ problemów pojawia się wśród dzieci i młodzieży najczęściej. Na podstawie doświadczeń w innych tego typu ośrodków wiadomo jednak, że pomocy psychologicznej wymagają osoby i rodziny zmagające się z zaburzeniami psychicznymi, problemami rozwoju, trudnościami z opanowaniem emocji, sytuacjami kryzysowymi, stresem, niepełnosprawnością, czy przemocą. Dość powszechne są też trudności w nauce, związane także ze zdalnym nauczaniem oraz izolacją. Do ośrodka mogą się zgłaszać również ci, którzy nie maja wymienionych problemów, a chcą po prostu osiągać lepsze wyniki w nauce.

Powiat proszowicki jest dość specyficzny, ma rolniczy charakter, dominują tereny wiejskie. Nie jest tajemnica, że takich środowiskach ludzie mniej chętnie korzystają z pomocy psychologów. Obawiają się, że dziecko otrzyma w związku z tym "łatkę", będzie napiętnowane.

- W specyfice środowisk miejskich i wiejskich widoczne są różnice w kwestiach związanych z korzystaniem z pomocy psychologicznej. Zdaje się jednak, że bardziej niż różnica w lęku przed napiętnowaniem czy w chęci do korzystania z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, na pierwszy plan wysuwa się różnica w dostępności tej pomocy. W całej Polsce dostęp do specjalistów w obszarze psychologii i psychoterapii dla dzieci i młodzieży jest bardzo ograniczony, lecz z pewnością bardziej dotkliwie problem ten odczuwalny jest właśnie na terenach oddalonych od dużych miast – uważa Dariusz Kania.

Powstanie ośrodka w Pałecznicy ma tę dostępność ułatwić, choć można też się zastanawiać, czy jego lokalizacja jest optymalna. Pałecznica jest położona z dala od centrum powiatu i dojazd z Nowego Brzeska czy Koszyc może być kłopotliwy. Dariusz Kania przyznaje, że brano pod uwagę różne lokalizacje, ale ta okazała się najlepsza.

- Ważnym aspektem, wpływającym na decyzję o umiejscowieniu ośrodka była dostępność odpowiedniej infrastruktury, dostępność dla osób niepełnosprawnych, wysoki standard pomieszczeń oraz otwartość i gotowość do współpracy ze strony wójta Marcina Gawła. Od razu poczuliśmy się tutaj jak u siebie. Wiemy, że nasi pacjenci będą mogli korzystać z naszych usług w dobrych warunkach i miłej atmosferze – przekonuje i dodaje, że ośrodek oferuje wizyty w środowisku pacjenta i usługi on line.

Z ośrodkiem można się kontaktować pod nr tel. 533 344 751 lub 731 002 112 (rejestracja). Adres e-mail [email protected]. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski