MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palenie e-papierosów upośledza pracę serca i sprzyja rozwojowi nadciśnienia. Jakie szkody powoduje vaping produktów z nikotyną?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wdychanie pary z nikotyną może wywoływać szereg niekorzystnych zmian w układzie krążenia, a także przyczynić się do rozwoju raka płuc.
Wdychanie pary z nikotyną może wywoływać szereg niekorzystnych zmian w układzie krążenia, a także przyczynić się do rozwoju raka płuc. 6okean/GettyImges.com
Nawet 93 proc. nastolatków wie, że palenie uzależnia, ale 25 proc. z nich uważa, że nie dotyczy to e-papierosów – informuje Rzecznik Praw Dziecka. Vaping, czyli wdychanie pary ze specjalnego urządzenia, staje się coraz bardziej popularny szczególnie wśród młodzieży. Niestety, nawyk ten jest równie szkodliwy dla zdrowia, jak palenie tradycyjnych papierosów czy tytoniu. W najnowszych badaniach zaobserwowano, że wapowanie zaburza pracę serca i podnosi ciśnienie krwi.

Spis treści

Palenie e-papierosów uszkadza układ krwionośny i zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia

Vaping, czyli wdychanie pary z elektronicznego urządzenia nazywanego e-papierosem, często jest uznawane przez młodzież za nieszkodliwe. Niestety, jest to mylne przekonanie. Choć w dymie z papierosów i wyrobów tytoniowych znajduje się ponad 40 związków o potwierdzonym działaniu rakotwórczym, również opary z e-papierosów (ang. vapor) nie są bezpieczne. Dodatkowo produkty te mają w składzie nikotynę, czyli uzależniającą substancję o wielu niekorzystnych działaniach zdrowotnych. Obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że używanie e-papierosów jest równie niebezpieczne, jak sięganie po tradycyjnego „dymka”.

Czytaj też: Kaszel, krwioplucie, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Palenie e-papierosów wywołuje krwawienie do pęcherzyków płucnych

W jednej z analiz zaobserwowano, że regularne wapowanie wpływa niekorzystnie na gospodarkę węglowodanową i może być przyczyną rozwoju stanu przedcukrzycowego. Natomiast w najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, jak e-papierosy wpływają na układ krwionośny.

Analiza wykazała, że zarówno u palaczy, jak i u waperów występowała zwiększona liczba uderzeń serca na minutę, zwężenie naczyń krwionośnych oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie rozkurczowym.

Sprawdź też: Palenie e-papierosów zwiększa ryzyko rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2

Na potrzeby badania eksperci przez 3 lata oceniali krótkoterminowy wpływ palenia papierosów i wapowania w porównaniu rówieśnikami, którzy nie stosowali wyrobów z nikotyną. Zespół u każdego uczestnika przed rozpoczęciem analizy zbadał ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi, średnicę tętnicy ramiennej oraz tętno. Badania powtarzano po 10-15 minutach od spalenia papierosa lub wdychania pary z e-papierosa.

Naukowcy zauważyli, że serca osób palących pracowało średnio o 4 uderzenia szybciej na minutę niż u osób niepalących, a dodatkowo zaobserwowano wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi średnio o 5 mm Hg. Jednocześnie obserwowano zwężenie światła tętnicy ramiennej, oznaczające ograniczenie dopływu krwi, oraz ograniczoną zmienność rytmu serca (HRV), która jest jednym z mierników jego dobrej kondycji. Oznacza to większą skłonność do rozwoju nadciśnienia tętniczego i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

To pokazuje, jak poważne konsekwencje wynikają ze stosowania wyrobów tytoniowych. Wyniki analizy dotyczącej wpływu używania e-papierosów z nikotyną na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego zostaną opublikowane na sesji naukowej American Heart Association 6 listopada 2022 roku.

Czy vaping jest szkodliwy? Skutki zdrowotne stosowania e-papierosów

Bez wątpienia wyniki analizy dostarczają kolejnych dowodów na to, że używanie wyrobów zawierających nikotynę, w tym e-papierosów, nie tylko nie jest obojętne dla zdrowia, a wręcz może być bardzo szkodliwe. Również poprzez vaping dostarcza się do organizmu nikotynę, która oprócz pożądanego pobudzenia powoduje szereg dolegliwości i zwiększa ryzyko rozwoju chorób, w tym:

 • rozedmy płuc,
 • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
 • astmy oskrzelowej,
 • raka płuc, gardła, języka i krtani,
 • nadciśnienia tętniczego krwi,
 • choroby niedokrwiennej serca,
 • zawału serca,
 • raka pęcherza moczowego,
 • wrzodów żołądka i dwunastnicy,
 • niedowidzenia,
 • impotencji,
 • niepłodności.

Dodatkowo liquidy stosowane w e-papierosach zawierają rozmaite składniki, w tym dodatki aromatyzujące. Związki te w udowodniony sposób generują stan zapalny w układzie oddechowym, który dotyka też całego organizmu.

Naukowcy są zgodni, że palenie przez kobiety ciężarne wyrobów tytoniowych, w tym również tych bezdymnych, wpływa niekorzystnie na rozwój płodu, zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych, może także przyczyniać się do zahamowania jego wzrostu lub obumarcia wewnątrzmacicznego.

Źródła:

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Palenie e-papierosów upośledza pracę serca i sprzyja rozwojowi nadciśnienia. Jakie szkody powoduje vaping produktów z nikotyną? - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski