Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenie jest uleczalne

LIZ
Palenie papierosów jest przyczyną co najmniej 80 proc. wszystkich zachorowań i zgonów z powodu raka płuc. Zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i obturacyjnej choroby płuc. - Dlatego najlepiej w ogóle nie zaczynać palić. Już 31 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Tytoniu. To świetna okazja by rzucić nałóg - zachęca Jolanta Kubisty z chrzanowskiego Sanepidu.

Światowy Dzień Bez Tytoniu

   W tym roku Światowy Dzień Bez Tytoniu będzie obchodzony pod hasłem "Palenie jest uleczalne". Będzie on okazją do edukacyjnej akcji informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chrzanowie przekazała już materiały edukacyjne, m. in. plakaty, i ulotki dotyczące szkodliwości palenia tytoniu do placówek służby zdrowia w powiecie. Materiały są także dostępne w Sanepidzie.
   - Jeszcze niedawno palenie tytoniu traktowano głównie w aspekcie zachowań. Młodzież sięgała bardzo wcześnie po papierosy, bo palenie było modne. Dziś jest odwrotnie. Trzeba też sobie uświadomić, że palenie działa tak samo jak narkotyk, a nikotyna silnie uzależnia. Dlatego najlepiej w ogóle nie sięgać po papierosy. Gdy raz się zacznie palić, bardzo trudno rzucić nałóg - podkreśla Jolanta Kubisty, która odpowiada za oświatę zdrowotną w chrzanowskim Sanepidzie.
   Kubisty podkreśla, że badania wykazują iż palacze, którzy natychmiast zaprzestali palenia, mają większe szanse na trwałe zerwanie z nałogiem, niż pacjenci ograniczający stopniowo ilość wypalanego tytoniu. By zachęcić palaczy do rzucenia nałogu Fundacja "Promocja Zdrowia" organizuje dla nich konkurs. Wszyscy, którzy rzucą palenie i wypełnią kupon konkursowy dostępny m. in. w placówkach służby zdrowia, aptekach i na poczcie, wezmą udział w losowaniu cennych nagród.
   - Głównym celem akcji jest zapewnienie osobom chcącym rzucić palenie odpowiednich warunków, pomocy i zachęty. Większość ludzi decydujących się rzucić nałóg, nie prosi o pomoc, choć bez niej nie może sobie poradzić. Palacze nie zdają sobie sprawy, że zespół uzależnienia od tytoniu jest chorobą. Szczególną rolę w profilaktyce chorób odtytoniowych i leczeniu ich uzależnienia odgrywają lekarze rodzinni. Po pomoc można się także zwrócić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, która pomaga znaleźć motywację w rzuceniu palenia i wspiera w okresie leczenia uzależnienia od tytoniu. Działa ona pod numerem telefonu 0-801-108-108 - dodaje Jolanta Kubisty.
   O tym, że rzucenie palenia jest możliwie i można żyć bez papierosów, nie wracając do nałogu, świadczy przykład chrzanowskiego starosty Kazimierza Boronia. Na ostatniej konferencji prasowej włodarz przyznał, że skutecznie rozstał się z papierosami już 10 lat temu. - Nigdy nie paliłem nałogowo, ale raczej dla sportu. Wszyscy mówili, że z papierosem w ustach, nigdy nie było mi jednak do twarzy - przekonuje włodarz powiatu.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski