Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paleniska węglowe do likwidacji

mab
Miasto dopłaca właścicielom prywatnych domów i mieszkań, którzy zdecydowali się na wymianę swoich palenisk - 500 złotych w przypadku pieców kaflowych i ok. 2 tysięcy złotych, gdy likwidowany jest piec centralnego ogrzewania.

Miasto eliminuje niską emisję

Już po raz trzeci zapisano w budżecie Tarnowa pieniądze na ograniczanie niskich emisji pyłów wydostających się z domowych kominów. Ten rodzaj zanieczyszczeń, dokuczliwych dla środowiska i płuc mieszkańców miasta, trudno wyeliminować w krótkim czasie. Przed trzema laty zainicjowano ekologiczny program, który ma na celu sukcesywną wymianę domowych palenisk węglowych na gazowe i inne. W pierwszej kolejności w śródmieściu Tarnowa i Starówce.

- Wprojekcie budżetu na 2007 rok zapisano na ten cel 70 tysięcy złotych ijestem przekonany, że radni nie zakwestionują tej kwoty - mówi Marek Kaczanowski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. - Te pieniądze pozwolą wtym roku na dofinansowanie wymiany ok. stu tradycyjnych palenisk zanieczyszczających powietrze. Do tej pory, wciągu dwóch ostatnich lat udało się zlikwidować w____Tarnowie prawie dwieście węglowych palenisk. Z__naszych doświadczeń wynika, żemieszkańcy miasta są zainteresowani dotacjami na wymianę pieców. Dowiadują się onaszej akcji zróżnych źródeł, także za pośrednictwem prasy. Mieszkających na Starówce informowaliśmy bezpośrednio o____możliwości dotacji. Przyznajemy ją, na wniosek zainteresowanych, isprawdzamy, czy umowa została zrealizowana_…
W jesienne i zimowe dni snuje się z wielu kominów ciemny, gęsty dym, w powietrzu unosi się sadza i czuć gryzący smród. Szczególnie przy bezwietrznej pogodzie ta niska emisja daje się we znaki. Nierzadko użytkownicy pieców spalają zawilgocony, gorszej jakości węgiel lub, co gorsza, różne chemiczne odpady. Niestety, Straż Miejska i ekolodzy nie mogą w takich sytuacjach skutecznie interweniować. Nie mają prawa wejść do mieszkań, mogą jedynie prosić o większy szacunek dla środowiska.
- _Nie możemy wejść do domów, skąd wydobywa się podejrzany dym. Docierają i
do nas skargi tarnowian na dokuczliwe zanieczyszczenia, ale niewiele możemy zrobić
- ubolewa M. Kaczanowski z tarnowskiego magistratu. - Niefrasobliwi użytkownicy pieców muszą wszak mieć świadomość, że spalając odpady zatruwają także siebie samych i____swoje najbliższe otoczenie. Wnaszej ekologicznej akcji kładziemy zatem duży nacisk na edukację iuświadamianie zagrożeń, wspólnych dla nas wszystkich.
Nie ma dokładnych szacunków, ale na terenie Tarnowa jest kilka tysięcy palenisk węglowych zatruwających powietrze w jesienne i zimowe miesiące. Cierpią na tym płuca, cierpią względy estetyczne. W tarnowskim magistracie zakładają, że w najbliższych latach ta sytuacja powinna się odczuwalnie poprawić. - Opozytywnej tendencji izmianach na lepsze mówią, w____każdym razie, wskaźniki zanieczyszczenia powietrza… - uspokajają w Referacie Ochrony Środowiska UM Tarnowa. (mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski