Palisz śmieci w piecu? Miej się na baczności!

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Strażnik może pobrać próbki
Strażnik może pobrać próbki Archiwum SM
Udostępnij:
O tym się mówi. Od 1 października strażnicy miejscy zaczynają kontrolować paleniska m.in. na prywatnych posesjach. Jeśli gospodarz nie wpuści strażników, do akcji wkroczy policja.

W teren prezydent miasta wysyła 125 strażników posiadających upoważnianie do kontroli wydane na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. - Podstawowy zespół kontrolny stanowić będą strażnicy Referatu Kontroli Odpadów oraz strażnicy Sekcji Ekologicznych - wyjaśn ia Marcin Warszawski, z biura prasowego SM.- Kontrole potrwają do 31 marca 2017 roku, z możliwością przedłużenia do 30 kwietnia.

Kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. - Przypominamy, że osoba, która utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja - dodaje rzecznik.

Kto może spodziewać się kontroli? Mieszkańcy dzielnic, w których palenisk jest najwięcej: IV Prądnik Biały, X Swoszowice, XIII Podgórze, XVIII Nowa Huta oraz Dzielnicy I Stare Miasto. Strażnicy na pewno odwiedzą też właścicieli posesji kontrolowanych w latach poprzednich oraz tych, na których wpływały skargi. Kontrole nie miną beneficjentów Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa.

WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

- W poprzednim sezonie strażnicy miejscy skontrolowali prawie 3,5 tys. palenisk - stwierdza Marcin Warszawski. - To dwa razy więcej niż w sezonie 2014/2015.

Przypomnijmy. Kontrole palenisk prowadzone s w Krakowie od 2009 roku. Obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 260 przypadkach ukarano mandatem karnym, pozostałe osoby zostały pouczone.

W sytuacjach spornych, strażnicy pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywano do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 27 próbek.

Działania są prowadzone w oparciu o specjalne upoważnienia, które wydaje Prezydent Miasta Krakowa. Uprawniają one do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady takie jak płyty meblowe, stolarka okienna czy plastikowe butelki.

Zgłoszenia interwencyjne od krakowian dotyczyły najczęściej „czarnego, duszącego dymu”. Kontrole w większości przypadków pokazywały jednak, że jego źródłem jest niska jakość węgla oraz stan palenisk. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zatruwana mieszkanka
Proszę o informacje, kto może przeprowadzić taką kontrole w mieście takim jak Aleksandrów łódzki skoro burmistrz rozwiązał Straż Miejską?Policja nie ma zamiaru tego robić nawet na wezwanie... Tutaj mieszkańcy pod osłoną nocy palą rajstopy , ścinki itp . Zwłaszcza w sezonie grzewczym nie da się oddychać.
g
gość
Ul. Kapelanka, wjazd na Zakrzówek, na rogu ostatnio papę palili, a co że 200 m dalej czuć, co ich to obchodzi i jakieś tam gadanie o toksyczności smogu na ogranizmy, a co ich tam to obchodzi, 10 kg mniej węgla kupili i zaoszczędzili 50 gr, jest? jest.
g
gosc
Bez nakazu policja może sobie razem ze strażnikami pospacerować koło domu i tyle.
I żaden artykuł 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, nie ma w tym przypadku zastosowania
K
Krakus
Ile trwa spalenie w piecu butelki plastikowej? Dłużej niż czas od wywąchania jej zapachu przez strażnika miejskiego do momentu przyjazdu policji?
k
krakra
Jakie kwalifikacje ma strażnik miejski do wykonywania kontroli tego typu? Pewnie tylko na nos. Kabarecik. Niech zaczną od miejskiej spalarni śmieci. Tam to dopiero cuchnie.
g
gronik
Jakoś dziwnie się składa, że ŻADNA !! kontrola nie jest przeprowadzana w składach opałowych. Można sprzedawać różne "wynalazki" ale władza omija ich szerokim łukiem. Czyżby nasi krakowscy władcy też bywali u Sowy ?
G
Gość
Na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska.
N
Nie masz pojęcia- milcz.
Prokurator nie ma tu nic do gadania bo wchodzą nie na podstawie prawa karnego ale na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska
T
Tjk
Przypominam iż policja również może nas cmoknąć w pompkę bez nakazu od prokuratora nie wpuszczę, i co?
K
Krakus
Czy straż miejska ma prawo wejść do domu bez zgody właściciela czy nie ma?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie