Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki po Józefie Czapskim zobaczymy w nowym budynku

Łukasz Gazur
Tak będzie wyglądał krakowski Pawilon Józefa Czapskiego. Budowa ma kosztować prawie 18 mln zł
Tak będzie wyglądał krakowski Pawilon Józefa Czapskiego. Budowa ma kosztować prawie 18 mln zł Materiały Muzeum Narodowego w Krakowie
Sztuka. Przy Pałacu Hutten-Czapskich w Krakowie, gdzie mieści się Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, powstanie pawilon poświęcony słynnemu malarzowi i pisarzowi

Józef Czapski, malarz i pisarz, w swoim testamencie przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie prywatne księgozbiory i pamiątki. Teraz większość z nich trafi do nowego pawilonu. Stanie on w ogrodzie pałacu Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego.

Budynek zaprojektowała Danuta Fredowicz. Na prostej fasadzie jedynym ozdobnikiem będzie odwzorowany podpis Czapskiego. - Ten minimalistyczny projekt to znakomita architektura. A tę prostą elewację można wykorzystać jako ekran, choćby po to, by prezentować tam projekcje obrazów Czapskiego albo filmy - mówi Krystyna Zachwatowicz, która jest autorką scenariusza przyszłej wystawy stałej w pawilonie.

Na przeszklonym parterze będzie się znajdować kawiarnia i czytelnia, a na pierwszym piętrze - sale wystaw czasowych i projekcyjna. Wystawa stała trafi na drugie piętro. W zamyśle twórców prowadzić ma widzów przez życie słynnego artysty zgodnie z chronologią: dzieciństwo, młodość, twórczość malarska artysty, czasy II wojny światowej (był więźniem obozu w Starobielsku, później walczył w armii Andersa) i emigracja.- Przy tak złożonej osobowości i zawikłanej historii wydawało nam się, że to najwłaściwszy pomysł. Pomoże przyszłym zwiedzającym zrozumieć biografię Czapskiego - dodała autorka scenariusza.

Wszystko zostanie pokazane w kontekście wydarzeń ze świata wielkiej polityki, np. rewolucji październikowej czy II wojny światowej. Jedna z sal poświęcona zostanie losom polskich oficerów więzionych m.in. w Katyniu i Starobielsku. To tam zobaczymy dzieła Norwida, jedyną książkę, którą miał z sobą Czapski podczas wojny Do największych ciekawostek zaliczyć trzeba odtworzony pokój artysty, przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte, siedzibie redakcji "Kultury".

Budowa będzie kosztowała 17,8 mln zł i finansowana będzie ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

- Dzięki pawilonowi połączymy spuściznę dziadka Emeryka Hutten-Czapskiego i wnuka - mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.

Józef Czapski (1896-1993), to artysta-legenda. Malarz, pisarz, krytyk, współzałożyciel Komitetu Paryskiego (artyści skupieni w nim nazywani byli kapistami) oraz - po II wojnie światowej - paryskiej "Kultury".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski