Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki z Oleandrów zżerały mole i wilgoć. Ruszyły pierwsze prace zabezpieczające

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W czwartek, 13 kwietnia rozpoczęła się egzekucja decyzji ministerstwa kultury, dotycząca przejęcia zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach
W czwartek, 13 kwietnia rozpoczęła się egzekucja decyzji ministerstwa kultury, dotycząca przejęcia zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach Andrzej Banas
- Działania bardzo wstrzemięźliwe, z dużą dozą cierpliwości i bardzo profesjonalne - tak określił minister Piotr Gliński prace urzędników i muzealników nad przejęciem zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach, jakie w ubiegły czwartek podjął wojewoda małopolski przy udziale ekspertów z Muzeum Narodowego w Krakowie. - Od kilku lat próbowaliśmy rozwiązać ten problem, spotykałem się osobiście z panem Waksmundzkim wielokrotnie, a jednocześnie rozpoczęliśmy procedury formalne.

W poniedziałek 17 kwietnia zakończyła się egzekucja administracyjna, prowadzona w Muzeum Czynu Niepodległościowego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie na polecenie resortu kultury.

- Państwo polskie chce się zaopiekować tym, co państwo zgromadzili i stworzyli po to, żeby można w sposób zgodny z prawem i cywilizowany prezentować te zbiory dla wszystkich, przede wszystkim dla młodych - mówił minister Piotr Gliński, zwracając się za pośrednictwem mediów do Krystiana Waksmundzkiego, komendanta Związku Legionistów. - Teraz nie ma takiej możliwości, jeśli przedmioty są zatęchłe, jest grzyb, wilgoć nie możemy dopuścić kogokolwiek do ich oglądania.

Przejęte obiekty przewiezione zostały do magazynów, którymi dysponuje urząd wojewódzki, w przyszłości mają trafić jako depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Eksperci MNK dokonali już selekcji zbiorów zgromadzonych na Oleandrach, oddzielając te, które przedstawiają wartość historyczną i muzealną od pamiątek o znaczeniu sentymentalnym. Te pierwsze to blisko sto przedmiotów. Podczas przejmowania obiektów w budynku odnaleziono także niewybuchy - na miejsce musieli przybyć saperzy, jak się jednak okazało, nie stwarzały one zagrożenia.

- Wśród najcenniejszych są sztandary Związku Legionistów lat międzywojennych, elementy oryginalnych mundurów legionowych z I wojny światowej, z dzieł sztuki karykatury legionistów, przenośne ołtarze, kapę, którą była przykryta trumna Piłsudskiego podczas uroczystości pogrzebowych. To są bezcenne rzeczy dla historii Polski. Bardzo się cieszę, że jest szansa, by zostały pokazane w sposób właściwy - mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dyrektor MNk określił stan przejętych obiektów jako niezadowalający, największym zagrożeniem były w ostatnim czasie dla pamiątek mole i wilgoć. Prace konserwatorskie już ruszyły.

- Początkiem działań konserwatorskich jest zawsze analiza stanu zachowania - to już zrobiliśmy - wyjaśnia Andrzej Szczerski. - Pomysł jest taki, że będziemy te obiekty stopniowo przewozić do Muzeum Narodowego w Krakowie i poddawać je różnego rodzaju czynnościom. Podstawą jest fumigacja, czyli usunięcie organizmów żywych: grzybów i insektów z tkanin, potem dalsze działania konserwatorskie. To działania rozpisane na długi czas - dodaje.

Jak informuje województwo, klucze do budynku zostały protokolarnie przekazane Zarządowi Budynków Komunalnych.

- Będziemy dążyli do tego, by w tym historycznym budynku, w porozumieniu z miastem, tak jak ustalaliśmy to wcześniej, zorganizować oddział Muzeum Narodowego w Krakowie poświęcony czynowi niepodległościowemu i legionistom, ma się tu znaleźć także przestrzeń dla organizacji pozarządowych. MNK posiada bogaty zbiór z tego okresu więc obie kolekcje złożą się na bardzo ciekawą kolekcję. Chcemy jak najszybciej udostępnić dla zwiedzających Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie - zapewnił minister Gliński.

Miasto chce wyremontować niszczejący budynek, jak deklaruje fundusze na ten cel zostały zabezpieczone zarówno w kasie miejskiej, jak i w budżecie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pamiątki z Oleandrów zżerały mole i wilgoć. Ruszyły pierwsze prace zabezpieczające - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski