Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć i przestroga

ryt
Obchody 59. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Oświęcimia miały miejsce we wtorek przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince a także Pomniku Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. W obu uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz powiatu oświęcimskiego.

59. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia

   - Z miejsca ludobójstwa i holokaustu, my cudem ocaleni, nieliczni żywi więźniowie zwracamy się do wszystkich parlamentów, rządów i partii politycznych państw Europy i innych części świata. Słuchajcie naszych głosów. Czyńcie wszystko, aby zbrojne konflikty i wojny na zawsze obrócić od ludzi. Niech rządy krajów opróżnią arsenały broni, a uzupełnią spichlerze. Jeśli odrzucimy wojny, to zostanie pokój. Jeśli odrzucimy wrogość, to zostanie przyjaźń. Jeśli odrzucimy nienawiść, to zostanie miłość - o takiej treści przesłanie wystosował podczas obchodów w Brzezince wiceprezes Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem, były więzień Józef Matynia (nr obozowy 10970).
   Marszałek Senatu RP Longin Pastusiak, który otworzył uroczystość przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince, zadeklarował osobistą pomoc w rozpropagowaniu przesłania byłych więźniów obozu zagłady do parlamentów świata.
   W obchodach rocznicowych w Brzezince wzięli udział byli więźniowie, oficjalne delegacje rządu na czele z marszałkiem Longinem Pastusiakiem oraz wiceministrem MSWiA Tadeuszem Matusiakiem, samorządu powiatowego, miasta i gminy Oświęcim, korpusu dyplomatycznego, młodzież, goście z zagranicy.
   Tuż przed złożeniem kwiatów pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince, delegacja Żydów z Francji odmówiła kadisz.
   Powiat oświęcimski reprezentował podczas obchodów w byłym obozie starosta oświęcimski Józef Kała wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Oświęcimiu Jeremim Nieśpielakiem.
   Uroczystość, w której akcentowano wyzwolenie miasta Oświęcim, odbyła się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki. Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek otworzył uroczystość oraz wygłosił przemówienie. Kompania Honorowa WP z jednostki w Oświęcimiu oddała salwę z broni. W tych obchodach wzięły również udział delegacje, które poprzednio uczestniczyły w uroczystości w Brzezince. Tradycyjnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Powiat oświęcimski reprezentował w Oświęcimiu starosta Józef Kała oraz wicestarosta Grzegorz Gołdynia.
(ryt)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski