18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o artyście

Redakcja
Po mszy świętej, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym, na cmentarzu znajdującym się kilkaset metrów od szkoły, złożono kwiaty na grobie artysty. Licznych gości, przedstawicieli władz samorządowych oraz żonę Stefana Mariannę Żechowską, serdecznie powitał, otwierając Dzień Patrona Szkoły, dyrektor gimnazjum Jacek Kobyłka.

W 20. rocznicę śmierci Stefana Żechowskiego - patrona Gimnazjum w Książu Wielkim

   Dzień cudowny - trudno jesienią piękniejszą pogodę wymarzyć... - pisał w swoich "Dziennikach" 8 października 1978 roku rysownik i malarz rodem z Książa Wielkiego Stefan Żechowski (19 lipca 1912 - 28 października 1984). W czwartek - przy podobnie pięknej jesiennej pogodzie - swego patrona przypomniało Gimnazjum Publiczne w Książu Wielkim.
   Przygotowana przez uczniów okolicznościowa akademia przypomniała najważniejsze etapy życia i działalności artysty - między sielskim Książem Wielkim i wielkim światem. Prelekcję na temat dokonań Stefana Żechowskiego wygłosiła kierowniczka Galerii Sztuki "U Jaksy" w Miechowie Krystyna Olchawa. Przypomnijmy, iż w miechowskiej galerii od 1991 roku znajduje się stała wystawa prac tego wizjonera sztuki, znacznie wyprzedzającego swoją epokę. Zgromadzono tu i udostępniono zwiedzającym większość jego rysunków i obrazów.
   Życiorys i wszechstronność zainteresowań twórcy wciąż skłania do penetracji, poszukiwań i odkrywania jego sztuki na nowo. To wynikało również z treści prelekcji, której słuchano z baczną uwagą. Malarz, grafik, portrecista, autor ilustracji do wielu książek, m.in. Emila Zegadłowicza, projektów znaczków pocztowych, a przede wszystkim znakomity rysownik - to wszystko dotyczy Stefana Żechowskiego. W 1956 roku wycofał się z życia artystycznego i do swoich ostatnich dni przebywał w wielkoksiąskiej samotni, którą kosztem wielu wysiłków odbudował. Wtedy przylgnęło do niego miano wielkiego samotnika. O Stefanie Żechowskim nie zapomniał też Kraków. Wystawę jego malarstwa i rysunku, zatytułowaną "Śniłem swoją sztukę", zorganizowało w dniach 10 lipca - 1 września 2002 roku w Pałacu Krzysztofory Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Tekst i fot. (Woj.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski