Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o Katyniu

JOL
Ilu wieliczan zginęło w katyńskim lesie, nie sposób dokładnie stwierdzić. Podczas uroczystego spotkania, które wczoraj odbywało się w Gimnazjum w Wieliczce, wspominano Andrzeja Barana, Michała Cherchela, Antoniego Dańdę, Karola Juszkiewicza, Józefa Kutrzebę, Michała Ścigalskiego, Władysława Wójtowicza i Jana Fitzkego. O tragicznych losach przodków - Jana Gabryela, Mariana Solewskiego, Józefa Ciupka i Feliksa Wilka - opowiadali członkowie wielickich rodzin katyńskich. Przybliżono też szczegółowo dzieje oraz związki z solnym miastem Marcina Skorupy vel Skibińskiego (1839-1940), jednego z najwybitniejszych pracowników polskiego wywiadu, zamordowanego w Miednoje. Prezes wielickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kombatantów i Byłych Więźniów RP Tadeusz Piotrowski przypomniał losy wieliczan, którzy podczas wojny walczyli w szeregach AK oraz tych, którzy zesłani zostali do sowieckich łagrów. Gościem spotkania był prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Zbigniew Siekański. Opowiedział o niekończącej się batalii o uznanie przez Rosjan katyńskiego mordu za zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu.

Wieliczka

"Pamięci patriotów ziemi wielickiej, pomordowanych na wschodzie, w Katyniu i łagrach sowieckich w latach 1939-1959" - taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, umieszczonej w 1999 r. na murze kaplicy na cmentarzu w Wieliczce. Wczoraj, z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, w 66. rocznicę mordu na polskich oficerach, złożono pod nią kwiaty i zapalono znicze.

Podczas rocznicowych obchodów, które zorganizowano staraniem wielickiego gimnazjum, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej, koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Kombatantów i Byłych Więźniów RP, Klubu Przyjaciół Wieliczki oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, nie zabrakło też artystycznej opowieści o tragicznych losach polskich oficerów zamordowanych w ZSRR. Spektakl "Prawdy nie można zastrzelić" przedstawili uczniowie gimnazjum.
(JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski