Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Modlitwa, wystawy i znicze w oknach. 11 lipca to rocznica "Krwawej Niedzieli"

Piotr Subik
Piotr Subik
25.02.2013 krakow cmentarz rakowicki , pomnik ofiar pomordowanych na wschodzie , wolyn , .n/z .fot. anna kaczmarz/polskapresse/dziennik polski
25.02.2013 krakow cmentarz rakowicki , pomnik ofiar pomordowanych na wschodzie , wolyn , .n/z .fot. anna kaczmarz/polskapresse/dziennik polski Anna Kaczmarz/Polskapresse/Dziennik Polski
Duszpasterz kresowian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o zapalenie świec w oknach w przypadającą w środę 75. rocznicę kulminacji masowych mordów dokonanych przez UPA na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. A Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na szereg wydarzeń związanych z jej obchodami.

Akcja ma upamiętnić wszystkich Polaków i obywateli polskich innych narodowości zamordowanych w latach 1939-1947 przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych formacji sprzyjających Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera.

Jak mówi ks. Isa­kowicz-Za­les­ki, „znicze pamięci” powinny zapłonąć wieczorem w oknach domów obok wywieszonych biało-czerwonych flag z kirem. Duchowny prosi też o zapalenie świec przed wszystkimi pomnikami, tablicami i krzyżami upamiętniającymi wydarzenia na Wołyniu.

**CZYTAJ TAKŻE:

Etniczna czystka na Wołyniu. Ludobójstwo czy okrutna wojna?

**

– Wybór dnia nie jest przypadkowy. Jest to bowiem 75. rocznica „Krwawej Niedzieli”, czyli dnia 11 lipca 1943 r., kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. siekier­ników, czyli uzbrojonych w siekiery chłopów ukraińskich, zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków modlących się w rzymskokatolickich kościołach – mówi ks. Tadeusz.

Obchody dzisiejszej rocznicy w Krakowie rozpocznie msza św. w intencji ofiar ludobójstwa, która będzie odprawiona o godz. 9.30 w kościele oo. karmelitów bosych przy ul. Ra­kowickiej. Potem uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz Rakowic­ki, by modlić się (o godz. 11) przy pomniku wołyńskim.

**CZYTAJ TAKŻE:

Uroczystości w Sahryniu: Wojewoda lubelski oburzony słowami prezesa Towarzystwa Ukraińskiego. Złoży doniesienie do prokuratury

**

Z kolei o godz. 13 na pl. Szczepańskim otwarta zostanie wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Natomiast w Muzeum AK (godz. 18) zaplanowano otwarcie wystawy „Rzeź wołyńska”, pokaz filmu „Wołyń” Wojciecha Sma­rzow­skiego oraz wykład dra Pawła Naleźniaka z IPN o polskiej samoobronie na Kresach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski