Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj o pamięci

SIE
Schorzenie to polega na powolnym zwyrodnieniu i zaniku kory mózgowej. Pociąga to za sobą zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne. Te ostatnie, w postaci zmian nastroju oraz poważnych zaburzeń pamięci, są szczególnie bolesne dla rodziny i otoczenia. Chorzy po pewnym czasie nie są w stanie samodzielnie żyć, nie kontrolują nawet podstawowych czynności życiowych i wymagają stałej opieki. Jedyna pomoc, jaką na razie można zapewnić chorym, to opóźnienie postępu choroby i poprawa komfortu życia, co można uzyskać dzięki wczesnej diagnozie. Niestety, tylko 4 procent Polaków z chorobą Alzheimera jest leczonych prawidłowo.

Bezpłatna diagnostyka choroby Alzheimera

   18 mln osób na całym świecie cierpi na zespoły otępienne, z czego 2/3 przypadków to choroba Alzheimera. Etiologia tej nieuleczalnej i śmiertelnej choroby nie jest znana, natomiast jej występowanie wiąże się z wiekiem. Jedna na 20 osób powyżej 65 lat ma objawy choroby Alzheimera, a po przekroczeniu 70 lat - aż 30 procent populacji. Zdarzają się też przypadki zachorowania w młodszym wieku, po 50. roku życia.
   W związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Choroby Alzheimera, działająca od roku 1996 Fundacja Pomocy Ludziom Dotkniętym Chorobą Alzheimera im. Teresy Goszcz oraz firma Pfizer już po raz czwarty organizują akcję bezpłatnego badania pamięci, co jest pierwszym krokiem do wczesnego rozpoznania choroby.
   Badanie obejmuje krótką rozmowę z pacjentem, a następnie test oceniający pamięć. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zaburzeń pacjent kierowany będzie na dalsze specjalistyczne badania. Zgłosić się mogą wszyscy mieszkańcy Krakowa i okolic, którzy urodzili się przed rokiem 1945. Podczas ostatniej serii badań, która przeprowadzona była w maju, przebadano około 1000 osób. Badania będą odbywać się w 5 ośrodkach: Klinika Psychiatrii oraz Klinika Neurologii Collegium Medicum UJ, Poradnia Geriatryczna przy Katedrze Gerontologii Collegium Medicum UJ, Centrum Pomocy Psychicznej Nowa Huta oraz Oddział Psychiatryczny Szpitala MSWiA.
   Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod bezpłatnym numerem 0-800-15-50-20 od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17 oraz w soboty w godz. od 9 do 13. Rejestracja pacjentów rozpoczęła się wczoraj, natomiast badania będą trwały od 10 do 21 września. (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski