Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają bohaterską nauczycielkę

(BCA)
Zielonki. Mieszkańcy gminy, jak co roku, odwiedzili Morawczynę pod Nowym Targiem. Byli na grobie Wiktorii Baranówny, nauczycielki z Zielonek, zamordowanej przez gestapo 23 grudnia 1943 roku. Dziś mieszkańcy podkrakowskiej gminy współpracują ze szkołą w Morawczynie, która nosi imię bohaterskiej zieleńczanki.

Wyjazd do Morawczyny organizował Mariusz Zieliński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Uczestnicy wyjazdu byli na mszy św., złożyli kwiaty na miejscu egzekucji w Morawczynie i na grobie nauczycielki na cmentarzu w Kikuszowej.

Odwiedzili także uczniów tamtejszej szkoły.

Wiktoria Baran urodziła się w 1910 roku w rodzinie rolniczej w Zielonkach. W Krakowie chodziła do szkoły podstawowej, a potem do seminarium nauczycielskiego. Pracę zawodową zaczęła na Podhalu, gdzie uczyła dzieci w kilku wioskach.

Ostatnią była Morawczyna, gdzie do szkoły uczęszczało 80 dzieci. Wiktoria Baran, jako jedyna tamtejsza nauczycielka, podczas wojny dawała w placówce schronienie oddziałom Wojska Polskiego i ludziom ukrywającym się przed gestapowcami.

W listopadzie 1943 roku Niemcy aresztowali Baronównę i dwie inne kobiety: Florentynę Plewę i Anielę Sproch z Działu. Szkoła został zamknięta. Kobiety były kilka tygodni więzione w Zakopanem, przesłuchiwane i maltretowane, ale nikogo nie wydały.

W grudniu przed Bożym Narodzeniem Niemcy przywieźli je do swoich wsi na rozstrzelanie. Miejscem egzekucji Wiktorii Baran był plac szkolny, na którym po latach stanął pomnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski