Pamiętają o bohaterze września

RYT
EDUKACJA. Powiatowy Zespół nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu wziął udział w realizacji projektu "Kamienie Pamięci. Znajdź bohatera września". Dla Oświęcimia, jak i całej ziemi oświęcimskiej z pewnością bohaterem września 1939 roku jest płk Władysław Kiełbasa, dowódca garnizonu w Oświęcimiu, poległy śmiercią bohaterską pod Mikołowem w zaciętej bitwie z wojskami niemieckimi.

Właśnie ta postać została spopularyzowana przez powiatową szkołę ponadgimnazjalną, która w finale projektu, 24 lutego upamiętniła oficera okolicznościowym artystycznym przedstawieniem oraz uroczystym odsłonięciem tablicy, poświęconej płk Władysławowi Kiełbasie.

W szkolnych uroczystościach poświęconych bohaterowi września 1939 roku na ziemi oświęcimskiej wzięli udział, obok licznie zgromadzonych uczniów, zaproszeni goście a wśród nich: Mirosław Domin prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Jarosław Ptaszkowski, radny powiatowy Karol Ptaszkowski, świadkowie historii - Mieczysław Iskierka i Julian Witalski, Tadeusz Firczyk, który wspierał realizację projektu, a także przedstawiciele oświęcimskiej jednostki wojskowej - st. sierż. Andrzej Kowalówka i kpr. Dawid Brusik.

Uroczystość - związaną z przypomnieniem i popularyzacją postaci płk Władysława Kiełbasy, co miało bezpośredni związek z realizacją przez PZ nr 4 SE-G w Oświęcimiu projektu - zaakcentowało przedstawienie słowno-muzyczne. Było ono przygotowane przez uczniów szkoły i poprzez scenografię, prezentację wokalno-słowną przybliżyło publiczność do czasu wojny, widzianego oczami mieszkańców Oświęcimia. Szczególne miejsce w przedstawieniu zajął płk Władysław Kiełbasa. Uczniowie przedstawili fragment bitwy pod Mikołowem, podczas której nasz bohater września został śmiertelnie ranny.

Już po zakończonym przedstawieniu dyrektor PZ nr 4 w Oświęcimiu Bogusława Bebak podziękowała Jarosławowi Ptaszkowskiemu za ogrom zaangażowania, przekazaną wiedzę oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Dyrektor skierowała także słowa wdzięczności do Tadeusza Firczyka za zaangażowanie i udostępnienie historycznych zdjęć Oświęcimia.

- Każda inicjatywa, która przybliża historię i powoduje, że młodzież pamięta o swojej małej ojczyźnie jest potrzebna. Z pewnością tego typu działania nadal będą podejmowane. Pani Iwona Pieronek-Tokarz, nasza nauczycielka to osobą, która pragnie zaszczepiać młodym ludziom pamięć o wydarzeniach, szczególnie tych, dotyczących Oświęcimia - zaznaczyła dyrektor szkoły.

Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz gabloty, poświęconej płk Władysławowi Kiełbasie. Znalazła ona swoje miejsce w klasie, gdzie są prowadzone lekcje historii.

- Tak się złożyło, że projekt był realizowany w bardzo wielu aspektach dotyczących kampanii wrześniowej. Młodzież prócz dzisiejszej uroczystości przygotowała ciekawą wystawę, odwiedziła jednostkę wojskową. Pułkownik Kiełbasa należał do najbardziej znanych postaci przedwojennego Oświęcimia. Był powszechnie lubiany i szanowany. Ważne jest, aby przekazywać tę wiedzę, uczyć patriotyzmu, a ponadto przybliżać wydarzenia bezpośrednio związane z Oświęcimiem i okupacją. Niedaleko stąd na odcinku umocnionym Mikołów jednostka w Oświęcimia zdała poważny cios wojskom niemieckim, a atakiem kierował osobiście płk Kiełbasa. Był on najwyższym rangą polskim oficerem, który zginął na Śląsku w 1939 roku, za co został pośmiertnie uhonorowany drugim Krzyżem Virtuti Militari - zaakcentował Jarosław Ptaszkowski.
Projekt "Kamienie Pamięci. Znajdź bohatera września", zainicjowany przez IPN, był realizowany od września ubiegłego roku przez PZ nr 4 SE-G w Oświęcimiu. Powiatowa szkoła zainicjowała współpracę w jednostką wojskowa w Oświęcimiu, a także zrealizowała wystawę poświęconą wydarzeniom września 1939 roku w kontekście Oświęcimia oraz udziału w kampanii płk Władysława Kiełbasy. Uroczystości, na których miało miejsce przedstawienie oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej kończą prace związane z popularyzacją postaci bohatera z Oświęcimia. Jednak uczniowie muszą jeszcze przesłać sprawozdanie do IPN. W efekcie prowadzonych działań powstanie strona internetowa, gdzie będą zaprezentowane wszelkie materiały dotyczące projektu.

- Projekt jest ważny, ponieważ na temat II wojny światowej wiele się mówi, ale nie każdy z nas wie, że Oświęcim, też ma swoją wojenną historię. Pierwszym naszym krokiem było nawiązanie kontaktów z osobami, które mogły nam pomóc. Na temat naszej lokalnej historii jest bardzo mało dokumentów. Nawiązaliśmy współpracę z Jarosławem Ptaszkowskim. Myślę, że gdyby nie pan Jarosław ta inicjatywa by się nie udała. Okazało się, że ma on bardzo dużo materiałów na temat pułkownika Kiełbasy. Życiorys otrzymaliśmy w postaci książki autorstwa ojca, Karola Ptaszkowskiego. Musze podkreślić, iż od początku aktywnie działało na rzecz realizacji projektu siedmiu uczniów z klasy II technikum, którzy co ważne robili to po lekcjach - mówiła nauczycielka Iwona Pieronek-Tokarz.

W zeszłym roku PZ nr 4 w Oświęcimiu realizował również projekt "Katyń. Ocalić od zapomnienia". W jego ramach na terenie całego kraju placówki oświatowe sadziły dęby poświęcone bohaterom, bestialsko zamordowanym przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni. Szkoła posadziła dąb poświęcony pamięci oświęcimianina Michała Ptaszkowskiego, zamordowanego w Miednoje.

- Pragnę podkreślić wielką zasługę tej szkoły, największą w powiecie, bo to jest pierwsza i dotychczas jedyna szkoła ponadgimnazjalną, która zaangażowała się w sadzenie dębów pamięci. W imieniu Koła Oświęcimskiego Stowarzyszenia Ofiar Katynia Polski Południowej pragnę podziękować za pamięć - podkreślił radny powiatowy Karol Ptaszkowski.

(RYT)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie