Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o leśnej bitwie partyzantów

(BCA)
Dubie, Dębnik. Kombatanci i samorządowcy oddali cześć partyzantom poległym w bitwie podczas II wojny światowej. Odbyła się ona 23-24 sierpnia 1944 roku w lasach między Dubiem i Dębnikiem.

Te wydarzenia i śmierć walczących upamiętnia pomnik w Dubiu, łączący w sobie symbole polskie i radzieckie, czyli orła w koronie oraz czerwoną gwiazdę.

Od czasu walki minęło 70 lat. Podczas rocznicowych uroczystości kombatanci co roku wspominają tamte chwile. Wówczas oddział Armii Ludowej przeprowadzał trzy rosyjskie oddziały w kierunku Podhala. W planach mieli przeprawienie się do Czech. Jednak zostali zatrzymani w lesie w okolicy Dębnika i Dubia. Tutaj otoczyli ich Niemcy: żołnierze Wermachtu, SS i policja.

Kombatanci szacują, że partyzantów i Rosjan było łącznie 300, a hitlerowców około 1000. Szanse w bitwie były nierówne, ale partyzantom udało się uciec. Próbowali chociaż na chwilę zatrzymać atakujących Niemców, a jednocześnie dzielili się na trzy mniejsze grupy. To pozwoliło im niepostrzeżenie opuścić teren bitwy. Strat nie udało się jednak uniknąć. Zginęło czterech polskich partyzantów, 28 osób z oddziałów radzieckich oraz 140 uczestników po stronie niemieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski