Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o ofiarach

SYP
OLKUSZ. Już po raz trzeci olkuska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna włączyła się w „Candlelight Memorial”, czyli Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar AIDS.

Podczas „Candlelight Memorial” w olkuskim Sanepidzie. Fot. arch. UMiG

W siedzibie olkuskiego Sanepidu zebrało się przeszło 70 uczniów ze wszystkich olkuskich gimnazjów. O chorobie, jej przenoszeniu, unikaniu ryzyka zarażenia, szczególnie w sytuacjach, jakie stwarza wakacyjna przerwa w nauce, a także o słynnych chorych i zmarłych na AIDS ludziach opowiadała uczniom Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Prelekcję wzbogaciła oddziałującą na wyobraźnię multimedialną prezentacją. Uczniowie dowiedzieli się, że w latach 1983 - 2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi. Teraz rokrocznie z tego powodu umiera 2 mln osób.

W trakcie spotkania odbył się konkurs na bilbord ostrzegający przed AIDS. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny reprezentujące wszystkie gimnazja. Pierwsze miejsce zajęła praca autorstwa Martyny Łanik i Sergiusza Januszka z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu, których opiekunką jest Beata Szyguła. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, były też nagrody w postaci koszy z owocami. W spotkaniu wzięli udział; Dariusz Rzepka, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Bogusława Lasota, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Życzę Wam udanego wakacyjnego wypoczynku, wielu miłych przeżyć oraz wielu nowych, dobrych znajomości, takich, które pozostawią wyłącznie pozytywne wspomnienia. – mówił do uczniów burmistrz Rzepka. Na zakończenie olkuskiego „Candlelight Memorial” burmistrz Dariusz Rzepka wraz ze zwycięzcami konkursu plastycznego wkopał przed siedzibą Sanepidu drzewko upamiętniające Ofiary AIDS. Inspektor Agata Knapik nadała drzewku imię „Freddie Mercury”, czyli artystyczny pseudonim legendarnego wokalisty grupy „Queen” zmarłego w 1991 roku na AIDS.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski