18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o tragedii

Magdalena Uchto
Przedstawiciele rodzin przekazali medale i inne cenne pamiątki do Muzeum Ziemi Miechowskiej
Przedstawiciele rodzin przekazali medale i inne cenne pamiątki do Muzeum Ziemi Miechowskiej FOT. MAGDALENA UCHTO
Miechów. W 71. rocznicę zbrodni na rodzinie Baranków i ukrywanych przez nich Żydach – muzeum otrzymało wyjątkowe pamiątki.

Wciąż trwają badania nad zweryfikowaniem nazwisk Polaków zamordowanych, za udzielenie pomocy Żydom w okresie II wojny światowej. Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podkreśla, że z dotychczasowych publikacji wynika, iż na terenie obecnego powiatu miechowskiego zginęło 29 osób. – Martyna Grądzka z IPN odkryła kolejne trzy. To nie jest koniec – mówi.

W Miechowie spotkano się dokładnie w 71. rocznicę zamordowania, w Siedliskach, rodziny Baranków i Żydów, których ukrywali. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele na cmentarzu. Po niej poświęcone zostały, po renowacji, pomniki nagrobne rodziny Baranków. Mateusz Szpytma przedstawił też opracowanie Martyny Grądzkiej prezentujące historię rodzin z Wierzbicy i Wolicy, które zostały bestialsko zamordowane za pomoc Żydom. Do tych tragicznych wydarzeń doszło na początku 1943 roku. – Barankowie musieli mieć świadomość tego co może się wydarzyć. Tym większą wykazali się odwagą – zauważył Mateusz Szpytma.

Maria Siniarska, córka siostrzenicy Wincentego Baranka, dotarła do artykułu, który ukazał się w 1968 roku w „Życiu Literackim”. Zamieszczone w nim były relacje naocznych świadków egzekucji w Siedliskach.

Rodzinie Baranków zostały pośmiertnie nadane: przez prezydenta RP – Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, a przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie – medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. I to właśnie m.in. te pamiątki zostały przekazane do Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Podczas uroczystości Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno–Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, przedstawiła ciekawą ofertę tej placówki.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski