Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o rocznicy

SYP
Wczorajsza uroczystość przed Krzyżem Katyńskim na kwaterze żołnierzy polskich cmentarza parafialnego w Olkuszu zakończyła cykl uroczystości, jakie odbywały się w mieście w ciągu ostatnich dni. Ich celem było upamiętnienie zamordowanych przez 71 lat temu rodaków, a także oddanie hołdu ofiarom katastrofy Smoleńskiej.

Podczas uroczystości pod Krzyżem Katyńskim na olkuskim cmentarzu. Fot. arch. UMiG

OLKUSZ

- Rok temu, w siedemdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczniowie posadzili przy olkuskich szkołach poświęcone im dęby pamięci. Przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie odbyły się główne miejsko-gminne obchody, obok dębu Lecha Piwowara posadziliśmy razem z dziećmi jeszcze jeden. To nieplanowane jeszcze 9 kwietnia 2010 roku drzewko, stało się dla nas oczywistą potrzebą serc wkrótce po kolejnej związanej z Katyniem tragedii – katastrofy prezydenckiego samolotu. (...) I znów wspominamy związanego z naszym miastem młodego, utalentowanego i wartościowego człowieka, pilota majora Arkadiusza Protasiuka. Tak Katyń, potworna zbrodnia sprzed siedemdziesięciu jeden lat, dotyka nas wciąż boleśnie, jako Polaków i jako Olkuszan. Pochylmy czoła, poświęćmy chwilę zadumy, wspomnienia i należnej czci tym wszystkim, których mordercy z NKWD i okrutny los przedwcześnie odebrali Ojczyźnie, odebrali nam. - mówił burmistrz Dariusz Rzepka, który wspomniał związanych z Olkuszem oficerów zgładzonych z rozkazu władz sowieckich, m. in. poetę Lecha Piwowara oraz Jana Buchowieckiego – syna legionisty, generała Stefana Buchowieckiego.


Podczas uroczystości pod Krzyżem Katyńskim na olkuskim cmentarzu. Fot. arch. UMiG

Następnie hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oddali przedstawiciele posłów Andrzeja Ryszki (PO) i Jacka Osucha (PiS). Wiązanki kwiatów przed Krzyżem Katyńskim złożyli: burmistrz Dariusz Rzepka i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk oraz starosta Jerzy Antoni Kwaśniewski. W imieniu posła Andrzeja Ryszki (PO) kwiaty złożył Tomasz Sarecki, a w imieniu posła Jacka Osucha Łukasz Kmita. Wiązanki kwiatów złożyli także Janusz Zaremba, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, mł. insp. Radek Bąchór zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, ppłk. dypl. Marek Zięba prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Andrzej Soczówka, prezes Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, a w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu Tadeusz Gumółka. Kwiaty złożyli także uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Kluczach.
Z kolei w minioną niedzielę, w rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar.


Podczas mszy w olkuskim kościele św. Maksymiliana. Fot.arch.

Z obowiązku pamięci, jaki mają żywi wobec umarłych, z ducha wdzięcznej pamięci, powstała kilka tygodni po katastrofie tablica upamiętniająca Ofiary Smoleńska. Jedna z wielu wyrosłych z ducha miłości. Niech przypomina pokoleniom, które będą przychodziły, aby wielbić Boga, o ofierze ludzi prawych, o ofierze w imię Polski, w imię prawdy, w imię pamięci o Katyńskiej Zbrodni. – podkreślał ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz olkuskich parlamentarzystów. Podczas Mszy obecne były poczty sztandarowe Starostwa Powiatowego oraz okolicznych szkól i Straży Przykościelnej. Po liturgii delegacje samorządowców i polityków oraz kapłanów złożyły jeden wspólny wieniec pod Tablicą Smoleńską, która znajduje się tuż obok kaplicy Matki Bożej. Wartę przy tablicy pełnili przedstawiciele Związku Strzeleckiego Strzelec. Tablica została wmurowana w maju 2010 roku. Znajduje się na niej napis: „W hołdzie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem dnia 10 kwietnia 2010 r. udającym się na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej”. Z kolei w kościele św. Barbary niedzielną mszę wzbogacił program artystyczny ku czci Jana Pawła II i dla upamiętnienia katastrofy smoleńskiej przygotowany przez Renatę Guzik i Renatę Orczyk wraz z dziećmi i młodzieżą z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej i parafii Św. Barbary w Olkuszu-Pomorzanach. Nad całością czuwał proboszcz Św. Barbary ks. Stanisław Parkita.


Podczas mszy w olkuskim kościele św. Maksymiliana. Fot.arch.
Także w niedzielę, w olkuskim Centrum Kultury odbył się Koncert Zadumy „O stale obecnych” poświęcony pamięci Jana Pawła II oraz 96. ofiar katastrofy smoleńskiej. Skłaniającej do refleksji muzyce towarzyszyły ujęte w strofy myśli Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego. Pomiędzy kolejnymi częściami koncertu recytowała je Freda Leniewicz, aktorka teatrów Rozmaitości oraz Ludowego w Krakowie. Zaprezentowała „Rozważania o śmierci” Karola Wojtyły oraz cztery wiersze ks. Twardowskiego: „Śpieszmy się”, „Boję się Twojej miłości”, „Telefon” i będący inspiracją dla tytułu koncertu „O stale obecnych”. Słowo łączyło się z muzyką. Arie z „Pasji wg św. Jana”, czy „Suity D-dur” J. S. Bacha, „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, „Angus Dei” z „Mszy C-dur” W. A. Mozarta, „Sonata F-dur” J. F. Haendla, to niektóre spośród utworów muzycznej części koncertu. Partie wokalne wykonała doskonale znana olkuskim melomanom Ewa Diczuk - Kozioł (sopran), absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniego  Dworzaka w Karlowych Varach, pedagog wyższych uczelni i liceów muzycznych, solistka Capella Cracoviensis, Opery Krakowskiej, Chóru Polskiego Radia, która współpracowała też z Filharmonią Krakowską. Krakowska artystka zaprosiła do udziału w olkuskim wieczorze Marię Guzik (fortepian) oraz flecistę Filipa Słowiaka.


Koncert Zadumy „O stale obecnych” w olkuskim Centrum Kultury. Fot. arch. UMiG

Maria Guzik jest starszym wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracuje z wieloma wokalistami i instrumentalistami. Brała udział w Spotkaniach Muzycznych w Baranowie, w spektaklach operowych i koncertach studentów Wydziału Wokalnego i Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, konkursach skrzypcowych im. Grażyny Bacewicz, koncertach Filharmonii Lubelskiej, audycjach muzycznych dla dzieci, a także koncertach pedagogów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Filip Słowiak jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki, zdobywcą I nagrody na V Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie, a także I miejsca w grupie fletów na Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, koncertuje m. in. z Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, ma na koncie występy m. in. w Japonii, USA, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Irlandii.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski