Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętny wrzesień

Katarzyna Hołuj
Por. Zbigniew Łodziński w ub. roku był gościem zlotu
Por. Zbigniew Łodziński w ub. roku był gościem zlotu Fot. Katarzyna Hołuj
Powiat. W 1944 roku ten miesiąc na ziemi myślenickiej był czasem wyjątkowo tragicznym. Przed nami ważne rocznice i uroczystości.

Obchody tragicznych wydarzeń rozpoczną się w sobotę, jubileuszowym, XXV Małopolskim Zlotem Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie.

Najważniejszym punktem zlotu, jak co roku, jest polowa msza święta odprawiona na Suchej Polanie, w miejscu, gdzie gromadzili się partyzanci. 12 września to rocznica bitwy o most glichowski, po której nastąpiły krwawe pacyfikacje okolicznych miejscowości.

Zgłoszenia do udziału w dwudniowym zlocie są przyjmowane do jutra w siedzibie myślenickiego oddziału PTTK.

Tegoroczne spotkanie na Suchej Polanie będzie wyjątkowe, bo zabraknie dwóch postaci, które były nierozerwanie związane ze zlotem. Pierwsza to por. Zbigniew Łodziński (ps. Niedźwiedź), partyzant Armii Krajowej, należący do jednego ze oddziałów Obwodu Murawa, ostatni z żyjących uczestników walk w rejonie Łysiny. Druga to Stanisław Cichoń, wieloletni prezes myślenickiego oddziału PTTK "Lubomir" i komandor zlotu, zmarły w listopadzie ubiegłego roku.

Por. Zbigniew Łodziński zmarł dwa tygodnie temu, mając 89 lat. Jeszcze w ubiegłym roku był na Suchej Polanie. Wspominał rok 1944 i śmierć trzech żołnierz z jego oddziału. Zapamiętał też tragiczną bezradność partyzantów, gdy po stoczonych walkach Niemcy przystąpili do mordowania ludności cywilnej w Wiśniowej, a następnie Lipniku.

Msza upamiętnia tamte ofiary. 18 września był dniem najbardziej tragicznym; wtedy spacyfikowano Wiśniową i Lipnik. W pierwszej wsi zginęło 77 mieszkańców, w drugiej czworo, tam też spalono niemal wszystkie domy.

- Na sobotniej mszy, jeśli tylko dopisze pogoda, spodziewamy się około 1000 osób. Będą m.in. harcerze, uczniowie, członkowie oddziału Obrony Terytorialnej i ułani z Jawornika - mówi Jan Batko, komandor tegorocznego Zlotu.

18 września, w przyszły piątek, odbędzie się XXXII Sztafeta Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh. To sportowe wydarzenie także upamiętnia ofiary pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika. Co roku biorą w nim udział reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Bieg wystartuje w przyszły piątek z Dobczyc, ale zanim to nastąpi na cmentarzu w Wiśniowej zostanie odprawiona msza święta i odbędzie się Apel Poległych.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie są przyjmowane w MGOKiS w Dobczycach jeszcze do soboty.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września w Zawadce odbędzie się msza św. przy pomniku upamiętniającym partyzantów i ofiary pacyfikacji tej wsi. Przyjęło się już od kilku lat upamiętniać tę rocznicę pod koniec września, choć rzeczywiście przypada ona na przełomie listopada i grudnia. Krwawa bitwa toczyła się tam 29 listopada 1944 roku, a 4 grudnia Niemcy w odwecie spacyfikowali wieś. Podobnie, jak w ciągu ostatnich pięciu lat, ma się też odbyć Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość, jednak dokładny jego termin nie został na razie ustalony.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski