Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pancerne ryby sprzed milionów lat

Grzegorz Tabasz
Wystawny obiad może zamienić się w lekcję biologii. Na półmiskach spoczywają jesiotry. Dziwaczne ryby pokryte kostnymi płytkami, z niesymetryczną płetwą ogonową i spłaszczonym pysku. Wypisz wymaluj pancerne ryby sprzed milionów lat.

Są dzisiaj dostępne jedynie w postaci skamieniałości wystawionych w muzealnych gablotach. Jesiotr, który nieco owe pradawne monstra przypomina całkiem niedawno wrócił na nasze stoły za sprawą hodowlany stawów, gdzie rośnie razem z karpiami czy pstrągami. Niegdyś dzikie jesiotry wyławiane z rzek dostarczały przedniego kawioru, lecz sto lat temu praktycznie wymarły.

Lekcja biologii zaczyna się w chwili, gdy człek wbije w potrawę widelec. Ze środka wyskakuje długa, sprężysta pałeczka równa długości ryby. Sztućce zawisają w powietrzu i każdy zerka na sąsiada czekając co też z owym fantem zrobi. W Wigilijny wieczór dostałem fotografie z tym czymś i pytanie czy to, aby nie tasiemiec lub jakiś inny pasożyt. To nic groźnego. Owa sprężysta pałeczka to tylko struna grzbietowa. Pierwowzór kręgosłupa przodków kręgowców.

U ludzi pojawia się na wczesnych etapach rozwoju zarodkowego, a później zanika. Zaś u jesiotrów zachowuje się przez całe życie. Struna nawet ugotowana jadalna nie jest. Za to mięso owszem. I to całkiem smaczne, choć jak mówią, znawcy, kawior z jesiotra o niebo lepszy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski