Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia niszczy branżę turystyczną. Wieliczka apeluje o rządową pomoc

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W 2020 roku Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło tylko  441,1 tys. turystów. To ledwie 24 proc. ruchu turystycznego z 2019 roku. Brak zwiedzających podziemia oznacza ogromne kłopoty dla całej wielickiej j branży turystycznej i okołoturystycznej
W 2020 roku Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło tylko 441,1 tys. turystów. To ledwie 24 proc. ruchu turystycznego z 2019 roku. Brak zwiedzających podziemia oznacza ogromne kłopoty dla całej wielickiej j branży turystycznej i okołoturystycznej fot. Rafał Stachurski
Wieliczka domaga się specjalnej rządowej pomocy, analogicznej do tej zapowiedzianej przez dla turystycznych gmin górskich, do których ma trafić w sumie, według rządowych deklaracji – około miliarda złotych. Dla podkrakowskiego miasta, które w normalnych warunkach odwiedzało rocznie blisko 2 mln gości, turystyka była wiodącą gałęzią rozwoju gospodarczego. Epidemia odcisnęła tu piętno na całej branży, od hotelarstwa i wynajem kwater, poprzez gastronomię, po sprzedaż pamiątek, transport, parkingi.

FLESZ - Przedsiębiorcy nie godzą się na lockdown

Nie ma wątpliwości, że Wieliczka jest gminą która ucierpiała w sposób szczególny w wyniku zamknięcia branży turystycznej. Jak mówi Piotr Czajczyk, prezes Wielickiej Izby Gospodarczej, Wieliczka znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż gminy górskie czy nadmorskie.

- W tamtych rejonach był w 2020 roku jakiś sezon turystyczny, ale u nas nie było go w ogóle. I wszystko wskazuje na to, że wiosenny sezon turystyczny 2021 także będzie stracony

– stwierdza krótko prezes WIG, do której należy ok. 70 przedsiębiorców.

Piotr Czajczyk mówi także, że w Wieliczce nie słychać na razie o buncie restauratorów i otwieraniu lokali gastronomicznych wbrew zakazom, co dzieje się w innych rejonach kraju. Bo w wielickich realiach taki protest nie miałby sensu: i tak nie ma turystów, którzy stanowili gros gości większości miejscowych lokali.

Wieliczka „żyła” z turystów odwiedzających Kopalnię Soli, przede wszystkim z gości zagranicznych, których w ostatnich latach było ok. 70 proc. wśród wszystkich zwiedzających solne podziemia. Ale Trasa Turystyczna kopalni była zamknięta od 12 marca do 7 czerwca 2020, a potem od 7 listopada do dziś. Natomiast Trasa Górnicza pozostaje nieczynna od 12 marca ub. roku.

W minionych dwunastu miesiącach wielicką kopalnię, a tym samym miasto odwiedziło ledwie 441,1 tys. turystów. - Stanowi to 24 proc. liczby zwiedzających, która była w 2019 roku. W stosunku do tamtego okresu, w 2020 roku nastąpił spadek liczby turystów o 76 proc., czyli o 1420 osób – usłyszeliśmy w Biurze Prasowym Kopalni Soli w Wieliczce.

- Z powodu pandemii Wieliczka dostała strasznie w kość. Gdy nie ma turystów, wiele osób straciło możliwość zarobku. „Leży” całe hotelarstwo i gastronomia oraz branża okołoturystyczna. Niektóre restauracje próbują się ratować prowadząc sprzedaż na wynos, ale to niewiele daje

– tak podsumowuje sytuację Roman Koszyk, szef Powiatowego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce, do którego należy prawie 200 różnych firm.

Po zapowiedzi specjalnej rządowej pomocy dla gmin, które szczególnie ucierpiały na „zamknięciu turystyki”, władze Wieliczki wystosowały apel (do premiera i wicepremiera) o włączenie do tego programu także podkrakowskiego miasta.

„Turyści przyjeżdżający do Wieliczki stanowią podstawę dla funkcjonowania i rozwoju branży turystycznej, na którą składa się bardzo mocno rozwinięta infrastruktura (hotele, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, restauracje, gastronomia, punkty sprzedaży itp.), ale także cały obszar związany z transportem (firmy transportowe, taksówkarze, parkingi). Proszę również zwrócić uwagę na kilkuset przewodników wielickiej Kopalni, producentów pamiątek i setki osób pracujących w otoczeniu Kopalni Soli. W chwili obecnej wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do zamknięcia lub zawieszenia swoich działalności, gdyż nawet krótki czas „otwarcia turystyki” w okresie wakacji nie przyniósł spodziewanego zysku, który mógłby pozwolić na pokrycie kosztów utrzymania firm. Obecne zamknięcie dodatkowo wstrzymuje branżę turystyczną, a perspektywa najbliższych miesięcy również nie nastraja optymistycznie (…). Wnioskuję o wsparcie dla gminy Wieliczka poprzez udzielenie 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości oraz możliwość skorzystania z innych instrumentów wsparcia proponowanych w ramach tego programu (...)”

- pisze w liście do premiera burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski