18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panelowa podłoga

Redakcja
Panele podłogowe wykonane z drewna i z elementów drewnopochodnych stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Niewygórowana cena, dobre własności użytkowe oraz możliwość samodzielnego montażu sprawiają, że bardzo wielu użytkowników decyduje się na taki właśnie rodzaj podłogi.

Łatwa do ułożenia i pielęgnacji

Panele drewniane - są trójwarstwowe, składają się z: warstwy melaninowej (impregnowanej żywicą), która zapewnia stabilny kształt panelu; rdzenia z płyty drewnianej lub wiórowej dużej gęstości (HDF, MDF) oraz - na powierzchni - cienkiego arkusza drewna impregnowanego żywicą (forniru) zabezpieczonego przed zużyciem i zarysowaniami kilkoma warstwami lakieru. Do produkcji paneli używa się drewna dębu, sosny, buku, a także drewna kolorowego, np. gruszy, wiśni i drzew egzotycznych. Ułożone mogą imitować podłogę z desek lub parkiet układany w jodełkę, splot koszykowy, mozaikę itp.
Panele laminowane imitują materiały używane tradycyjnie: drewno naturalne lub barwione na różne kolory (niestety, wyglądają mniej naturalnie niż prawdziwe drewno) oraz okładziny takie, jak: marmur, granit, korek. Panel składa się z kilku warstw: przezroczystego laminatu odpornego na ścieranie, dekoru, który nadaje mu kolor (np. dąb), rdzenia zrobionego z płyty HDF, MDF lub płyty wiórowej oraz materiału utrzymującego stabilność panela.
Deski parkietowe - to produkt pośredni między parkietem a panelami. Wykonane są z drewna, ale łączy się je identycznie jak panele. Są zbudowane z deszczułek o różnych długościach, łączonych ze sobą naprzemiennie. W sklepach można nabyć deski przygotowane do pokrycia olejem woskowym lub polakierowane (zazwyczaj czterokrotnie, utwardzone promieniami UV).

Nie tylko do pokoju

Trwałość, wytrzymałość paneli podłogowych określają tzw. stopnie ścieralności (określane w ilości obrotów) - informacja ta musi znajdować się na opakowaniu. Panele do 5 tys. obrotów według skali Tabera można kłaść w pomieszczeniach mało używanych, w których chodzi się w pantoflach lub boso (np. w sypialni). Panele do 10,5 tys. obrotów nadają się do położenia w pokoju dziennym, kuchni i przedpokoju (ale w miejscu najbardziej narażonym na zniszczenie warto położyć mały dywanik), zaś te od 10,5 tys. do 20 tys. obrotów utworzą solidną podłogę, którą można kłaść nawet w biurze, restauracji, hotelu itp. Od stopnia ścieralności zależy również cena paneli podłogowych - im panele trwalsze, tym droższe.
Ciekawym pomysłem są panele przeznaczone do układania na schodach oraz panele o niespotykanych motywach dekoracyjnych - makaronu, warzyw i owoców, wyglądające - zwłaszcza w kuchni - bardzo efektownie. RG
Zdjęcia: Barlinek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski