Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo Islamskie niszczy zabytki

Aleksandra Gersz
Irak. Dżihadyści zrównali z ziemią zabytkowe ruiny kolejnego starożytnego miasta na północy Iraku.

W sobotę mieszkańcy okolic starożytnego miasta Hatra usłyszeli głośne eksplozje. Jak informowali agencję AP Kurdowie, ekstremiści z Państwa Islamskiego ISIS już w czwartek rozpoczęli wywózkę zabytków ruchomych, zaś w sobotę prowadzili metodyczną akcję niszczenia liczącego 2 tysiące lat miasta.

Kilka dni wcześniej dżihadyści ograbili i zrujnowali starożytne asyryjskie miasto Nimrud. I był to nie pierwszy ich atak na największe archeologiczne i kulturowe zabytki Bliskiego Wschodu. –_ Nie ma już ani ścian, ani posągów, ani wieży – _powiedział miejscowy informator Agencji Reutera. Jak podaje „The Guardian”, napastnicy zniszczyli ruiny buldożerami.

Nimrud leży na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, 30 km na południe od Mosulu. Miasto powstało w XIII w. przed naszą erą i leżało w północnej Mezopotamii. Obecny ośrodek archeologiczny funkcjonował w Biblii pod nazwą Kalach i był jedną ze stolic Asyrii – ówcześnie jednego z najpotężniejszych państw świata.

Nimrud został odkryty przez brytyjskich archeologów (pracował tam między innymi Max Mallowan, mąż pisarki Agathy Christie), którzy większość jego zabytków umieścili w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Na miejscu pozostały ruiny asyryjskiej stolicy, między innymi posągi zdobiące wrota do pałacu króla Aszurnasirpala II. Jak podaje Al-Dżazira, w wyniku ataku zostały doszczętnie zniszczone. Popularne w sztuce asyryjskiej lamassu przedstawiały skrzydlatego byka z ludzką głową i traktowane były przez starożytnych Asyryjczyków jako duchy opiekuńcze.

Archeolodzy nie oszacowali jeszcze całości strat – podaje „The Guardian”. Agencja Reutera opublikowała oświadczenie Ministerstwa Turystyki i Archeologii Iraku: „Terroryści ISIS rzucają wyzwanie światu oraz lekceważą uczucia i wartości ludzkości. Przedstawiciele UNESCO także potępili działania ISIS i określili je jako »zbrodnie wojenne« oraz »tępienie kultury«”.

To kolejny w ostatnim czasie atak Państwa Islamskiego na kulturę antyczną Iraku. ISIS uważa bowiem zabytki pochodzące sprzed ustanowienia islamu za świętokradcze. Szczególnie heretyckie są dla sunnickich ekstremistów świątynie z tego okresu. W islamie nieuznawane są także przedstawienia wizerunków Boga.

Tydzień temu dżihadyści opublikowali nagranie wideo, na którym widać, jak niszczą bezcenną kolekcję posągów i rzeźb w muzeum w Mosulu.

„Prorok nakazał nam pozbyć się posągów i relikwii. Jego towarzysze robili to samo, gdy podbijali po nim kraje. Muzułmanie, relikwie, które widzicie za mną, są bożkami, których czczono w minionych wiekach, a nie Bogiem” – powiedział na nagraniu jeden z napastników.

Na początku lutego bojownicy ISIS zniszczyli także centralną bibliotekę w Mosulu oraz czytelnię uniwersytecką. Spalili część książek, pozostawiając tylko teksty islamskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski