Państwo płaci oszustom pośmiertne emerytury

Państwo płaci oszustom pośmiertne emerytury

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

W 2008 roku nienależne świadczenie z ZUS-u na nieżyjącego członka rodziny na kwotę 9,759 mln zł wyłudziło 7591 osób. Rok później przypadków takich było 7919, straty wzrosły do 10,4 mln zł.
Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

ŚWIADCZENIA. Tysiące ludzi po śmierci bliskich wyłudzają z ZUS świadczenia. Obowiązujące od marca obniżenie zasiłku pogrzebowego może sytuację pogorszyć.

Jak to możliwe? Postanowiliśmy sprawdzić. Okazało się, że ZUS i KRUS nie mają systemu weryfikacji ubezpieczonych, który pozwalałby na ustalenie listy zmarłych świadczeniobiorców.


Co z tego wynika?
Ustaliliśmy, że renty, emerytury i inne świadczenia przesyłane są na konta ubezpieczonych także po ich śmierci! Dziś podstawowym źródłem informacji o zgonie ubezpieczonego w KRUS lub ZUS jest wniosek o zasiłek pogrzebowy. Ale wystąpienie o jego wypłatę jest tylko prawem, a nie obowiązkiem rodziny lub innych upoważnionych osób. Jak wykazują statystyki, wiele osób z niego nie korzysta. Dlaczego? Nieuczciwi krewni nie chcą, by ZUS dowiedział się o śmierci, ale żeby nadal wypłacał rentę czy emeryturę... zmarłego. Problem jest poważny, bo tak postępują tysiące ludzi, a straty idą w miliony. W ZUS mówią nieoficjalnie, że po obniżeniu zasiłków pogrzebowych może ich być coraz więcej...


Jak ZUS i KRUS przeciwdziałają takim przypadkom? Prześledziliśmy procedurę wdrażaną po śmierci ubezpieczonego. Z kartą zgonu rodzina udaje się do urzędu stanu cywilnego, gdzie otrzymuje akt zgonu. USC zobowiązany jest przesłać skrócony odpis aktu zgonu urzędowi gminnemu, na terenie którego mieszkał zmarły. Z kolei gmina przesyła informację o zgonie swego mieszkańca do wojewody, który dane te przekazuje do MSWiA, skąd trafiają one do systemu PESEL.


I tutaj zaczynają się schody. System PESEL jest ustawowo zobowiązany do informowania ZUS o zgonach ubezpieczonych. Ale przepisy nie określają, w jaki sposób i w jakim terminie. W praktyce MSWiA przesyła co miesiąc cały rejestr PESEL do centrali ZUS. To miliony nazwisk, a ZUS nie ma programu do wychwytywania informacji o zmarłych w minionym miesiącu świadczeniobiorcach...


Spytaliśmy w oddziałach ZUS, którym w pierwszym rzędzie informacja ta jest potrzebna, gdyż to one dokonują "fizycznej" wypłaty świadczeń, jak sobie z tym radzą. Zarówno Lucyna Biederman z krakowskiego oddziału ZUS, jak Dariusz Kowalczyk z oddziału w Nowym Sączu powiedzieli nam, że w praktyce jedyną informacją o zgonach ubezpieczonych są wnioski rodziny o wypłatę zasiłków pogrzebowych. Jeśli zatem one nie wpłyną, świadczenie jest wypłacane nadal. Rozmówcy "DP" zaznaczają, że pracownicy oddziałów korzystają z bazy PESEL tylko w przypadkach budzących wątpliwości; posługiwanie się nim on-line celem automatycznej weryfikacji danych nie jest możliwe.


Podobnie jest w KRUS: Andrzej Karasiński, dyrektor krakowskiego oddziału, poinformował nas, że wstrzymanie wypłaty następuje dopiero po złożeniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.


Chociaż większość wyłudzonych kwot - jak przekonuje Małgorzata Szczepańska z centrali ZUS - udaje się odzyskać, to po doliczeniu kosztów postępowań sądowych, wynagrodzeń komorników itp., straty są olbrzymie.

Od 1 marca prawdopodobnie przybyło osób, skłonnych po śmierci swych bliskich wyłudzać pieniądze z ZUS lub KRUS.


1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo