Papa Antall

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Józsefa Antalla seniora najlepiej charakteryzuje często powtarzana przez niego sentencja: "Polonia semper fidelis - Poloniae semper fidelis" (Polska zawsze wierna - Zawsze wierny Polsce). Tę wierność udowodnił w latach II wojny światowej. Dla podkreślenia, że dr Antall był jednym z bojowników o niepodległą Polskę 11 listopada zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na frontowej ścianie budapeszteńskiego domu, w którym mieszkał.

11 listopada w Budapeszcie

   Kiedy 17 września 1939, po ataku wojsk rosyjskich na Polskę, Węgry szeroko otworzyły swe granice przed polskimi uchodźcami, pełnomocnikiem swego rządu oddelegowanym do roztoczenia nad nimi opieki został dr József Antall.
   Za tę troskliwą, iście ojcowską opiekę, "papa Antal" zasłużył na wdzięczność polskich uchodźców.
Również i dlatego, że "nie dostrzegał" stałego zwiększania się liczby Polaków na Węgrzech - do których dołączali rodacy przedzierający się z okupowanej ojczyzny przez zieloną granicę. Przymykał oczy na zaopatrywania w katolickie papiery zbiegłych z Polski Żydów.
   Antall włączył się w również w akcję "Ewa" - skrót od słowa "ewakuacja" - polegającej na przerzucaniu zdolnych do noszenia broni mężczyzn do polskich oddziałów formujących się na zachodzie Europy. Umarł w 1974 roku.
   Polska nie zapomniała zasług dr Antalla. W roku 1948 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W Warszawie jest też ulica jego imienia i tablica pamiątkowa na murach Starego Miasta. Wdzięczność wyrazili też Żydzi, zaliczając go w szeregi sprawiedliwych wśród narodów świata.
   Węgierska Polonia wraz z ambasadą czci pamięć dra Antalla seniora zawsze 1 września hołdem przy jego grobie. 11 listopada zaś - odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na frontowej ścianie domu, w którym mieszkał, przy Ferenciek tere w Budapeszcie. Fundatorem tablicy był Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej na Węgrzech, a współfundatorami - Polacy i Węgrzy. Termin 11 listopada wybrano, aby podkreślić, że dr József Antall senior był jednym z uczestników walki o niepodległą Polskę.
DANUTA JAKUBIEC

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo