Papier toaletowy podrożeje. Wszystko przez Chiny?

Papier toaletowy podrożeje. Wszystko przez Chiny?

Mikołaj Niedobecki

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Papier toaletowy podrożeje. Wszystko przez Chiny?
Ceny papieru toaletowego rosną. Sytuacja trwa od jesieni ubiegłego roku. Opakowanie zawierające osiem rolek papieru średnio kosztuje 4 złote i 67 groszy. Z raportu Reutersa wynika, że przyjdzie nam zapłacić nawet więcej. Powodem są niedobory miazgi drzewnej na ryku.
Papier toaletowy podrożeje. Wszystko przez Chiny?

PAPIER TOALETOWY PODROŻEJE


Firma Procter&Gamble jest jednym z czołowych producentów takich produktów jak ręczniki papierowe, papier toaletowy i chusteczki. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli ostatnio 5-procentową podwyżkę cen ich wyrobów we wszystkich 3 dziedzinach. Dystrybuowane przez koncern pampersy zaliczą z kolei 4-procentowy wzrost cen. Koncern Kimberly-Clark działający w tej branży, w ostatnim kwartale również był zmuszony podnieść ceny swoich produktów. Marki obu firm można znaleźć na półkach polskich sklepów.

Powodem podwyżek jest galopująca cena miazgi drzewnej, nazywanej też pulpą. Miazga jest jedynym surowcem potrzebnym do produkcji papieru toaletowego, jej cena wzrosła przez ostatnie dwa lata o około 60 procent. Miazga z drzewa iglastego, z której produkuje się pieluchy zdrożała w tym samym czasie o około 20 procent. Zdaniem ekspertów podwyżki cen w takiej sytuacji były nieuniknione.

Źródłem problemu są rosnące zapotrzebowania gospodarki Chin, które są obecnie największym konsumentem miazgi drzewnej na rynku.

Chiński popyt rośnie z zawrotną prędkością, również z powodu zmian prawnych w kraju. Chiny w ostatnim czasie nałożyły ograniczenia na import papieru nadającego się do przetworzenia, co zmusiło lokalnych przedsiębiorców do przerzucenia się na świeżą ścierkę drzewną.

Kolejne podwyżki cen papieru toaletowego i podobnych produktów wydają się więc pewne. Na zmiany w światowej gospodarce się nie zanosi, efekty pulpowego kryzysu mogą okazać się nawet szersze, bo ceny miazgi wpłyną na wszystkie koncerny używające papierowych opakowań dla swoich wyrobów.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trzba wrócić

Giftzwerg (gość)

Zgłoś naruszenie treści

do starej polskiej tradycji - gazeta na haku w sraczu hehe

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zdrożało! Drożeje! Drożeć będzie!

Klari (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Nie przez Chiny, tylko przez 500+! A tak przy okazji - pomysł 1000+ - czy to aby nie za mało?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo