Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papieski kościół, w którym papież się nie modlił [ZDJĘCIA]

Barbara Rotter-Stankiewicz
Murowany kościół w Niegowici stoi już od pół wieku
Murowany kościół w Niegowici stoi już od pół wieku Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Wydarzenie. W niedzielnych obchodach 50-lecia konsekracji niegowickiej świątyni weźmie udział kardynał Stanisław Dziwisz.

Trudno dziś wyobrazić sobie Niegowić bez charakterystycznej sylwety ceglanego kościoła, widocznej już z daleka. Zna ją już kilka pokoleń mieszkańców i przybyszów. Większość z pielgrzymów odwiedzających „papieską parafię” jest przekonana, że to właśnie w tej świątyni modlił się ks. Karol Wojtyła. Tylko najstarsi pamiętają czasy, gdy na wzniesieniu stały... dwa kościoły - stary i nowy, a jeszcze mniej - gdy modlono się wyłącznie w skromnym modrzewiowym kościółku.

„W tym czasie parafia w Niegowici przygotowywała się do obchodu 50-lecia święceń kapłańskich swego proboszcza. Ponieważ stary kościół nie wystarczał już na potrzeby duszpasterskie, parafianie zadecydowali, iż najpiękniejszym darem dla Jubilata będzie budowa nowej świątyni”. Tak wspominał w swej autobiografii św. Jan Paweł II genezę powstania murowanego kościoła w Niegowici, gdzie był wówczas wikarym.

Do spotkania, na którym została podjęta decyzja o budowie, doszło 14 maja 1949 roku.

Nie trzeba było zaczynać wszystkiego od początku, bowiem projekt już od dziesięcioleci czekał na realizację. Idea budowy nowego kościoła zrodziła się jeszcze przed I wojną światową, a powrócono do niej w roku 1925, kiedy właściciel dworu Jan Zdzisław Włodek zamówił projekt u zaprzyjaźnionego architekta Bogdana Tretera. Plany przechodziły wiele metamorfoz, ostatecznie jednak projekt został zaakceptowany przez kurię w roku 1930. Do jego realizacji przystąpiono jednak prawie 20 lat później.

Kopanie fundamentów rozpoczęto 3 sierpnia 1949 roku. W pierwszych pracach uczestniczył pomysłodawca - ks. Karol. Jak mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Jan Paweł II często wspominał, że zaproponował budowę i odszedł, zostawiając problem całej parafii.

Budowa świątyni trwała do roku 1959, a pierwsze nabożeństwo w nowym kościele odprawiono 20 grudnia 1959 roku. Stary kościół, w którym sprawował posługę kapłańską ks. Karol Wojtyła, stał zaledwie 6 metrów o nowej świątyni.

Pozostał w Niegowici do roku 1973, kiedy został rozmontowany i przeniesiony do Męt-kowa koło Babic.

Nowa świątynia została konsekrowana dopiero w roku 1966. Dokonał tego 25 września arcybiuskup Karol Wojtyła. Co ciekawe, z uroczystości tej zachował się nawet dokumentalny film.

Wnętrze koscioła urządzano w kilku etapach. W nowej świątyni pozostał w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Wniebowzietej, pochodzący z roku 1610. Otaczające go elementy zaprojektował prof. Wiktor Zin. Za sprawą ks. Jarosława Cieleckiego w roku 2006 kościół wzbogacił się m.in. o umieszczone nad prezbiterium malowidło przedstawiające młodego ks. Karola modlącego się przed obrazem Matki Boskiej Niegowickiej oraz replikę płyty nagrobnej św. Jana Pawła II.

Z okazji 50-lecia pobytu księdza Karola Wojtyły w Niegowici w 1998 dobudowano kopułę wieży kościoła, natomiast ostatnio, przed zbliżającym się jubileuszem konsekracji, w świątyni został odnowiony i zmieniony wystrój kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II, wykonano piękne drzwi z „papieskimi” płaskorzeźbami, upiększono otoczenie. Zamontowano też nowe organy, które zostaną poświęcone w niedzielę.

- W obchody jubileuszowe zaangażowała się cała parafia, wielu uczestniczyło w jubileuszowych misjach - mówi ks. dziekan Paweł Sukiennik.

- Na początku roku ogłosiliśmy konkurs na prace plastyczne, ale i prezentacje multimedialne poświęcone budowie kościoła. Wygrała młodzież z Pierzchowa i Wiatowic, która zrobiła wywiady z ludźmi pracującymi pół wieku temu przy wznoszeniu kościoła - dodaje.

Te prezentacje będzie można zobaczyć podczas koncertu w niedzielny wieczór.

program Niedzielnych uroczystości

Godz. 11 - dziękczynna msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, poprzedzona prezentacją organów; grać będą Krzysztof Michałek i Mieczysław Tuleja

Godz. 19 - koncert jubileuszowy dedykowany budowniczym kościoła; wystąpią: Chór Tutte le Corde z Gdowa, Chór im. ks. Adama Ziemby i schola parafialna

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski