Papieskie miasteczko

Redakcja
"Papieskie miasteczko". Tak mówi się o powstającym w krakowskich Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". W tym roku ma być gotowe centrum wolontariatu i kościół pod wezwaniem papieża-Polaka. W podziemiach tej świątyni zostaną złożone Jego relikwie. Nad sprawnym przebiegiem budowy czuwa Rada Centrum. Od wczoraj w nowym składzie.

Liczący ponad 10 hektarów teren budowy Centrum przysparza budowniczym sporo problemów. "Papieskie miasteczko" powstaje, bowiem, na tzw. białych morzach -składowisku odpadów poprodukcyjnych nieistniejących już Zakładów Sodowych "Solvay".

- Ze względu na trudny teren nie da się tu wylać zwykłych fundamentów. Zdecydowaliśmy, że budynki staną na palach. To trudna technologia. Tym bardziej cieszymy się, że udało się ten etap zakończyć -mówi ks. prałat Jan Kabziński, prezes zarządu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Łączna powierzchnia płyt głównych wszystkich trzech budynków wynosi prawie 4, 5 tys. m. kw. Płyty posadowione są na prawie 300 palach, które wzmocniły podłoże. Było to konieczne, zważywszy na to, że odpady z nieistniejącej już fabryki "Solvay" tworzą kilkunastometrową warstwę kredy, przez którą musieli się przebić budowniczowie Centrum.

Na budowie pracuje obecnie (prawie na okrągły zegar) ponad sto osób z kilku firm. Wszystkie to przedsiębiorstwa z renomą. Główny wykonawca prac przy płycie fundamentowej - firma "Polbau" Opole jest znana w Krakowie. Jej pracownicy mają swój wkład w budowę nowego budynku sądu i galerii "Solvay Park". Prezes firmy, Andrzej Duda, prywatnie jest fundatorem pierwszego w Rzymie pomnika Jana Pawła II.

W szybkim tempie

Budowa przebiega w szybkim tempie. Do tej pory postawiono słupy wraz z konstrukcjami oraz przygotowano zbrojenia ścian zewnętrznych na poziomie piwnicznym Instytutu Jana Pawła II. W piwnicach centrum wolontariatu powstają ściany działowe. Trwają przygotowania do szalowania stropu. Świątynia w stanie surowym ma być gotowa już w jesieni tego roku. W płycie głównej kościoła umieszczono kamienie z imionami i nazwiskami młodych ludzi z pokolenia JPII, którzy wzięli udział w spotkaniu z Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach. Podczas tego spotkania papież poświęcił kamienie, przyniesione przez młodych z całej Polski.

"Papieskie miasteczko" ma być gotowe za pięć lat. Powstanie tam centrum wolontariatu, instytut Jana Pawła II z biblioteką, kaplicą, oratorium i centrum konferencyjnym, hotel na 250 miejsc, dom pielgrzyma na 1000 miejsc, amfiteatr, droga krzyżowa w plenerze, parkingi, pola kempingowe i namiotowe. Budynki będą nawiązywać stylem do zabudowy Krakowa i Rzymu. Dlatego do budowy zostanie użyta cegła i biały wapień. Andrzej Mikulski, autor projektu, chce, by rozkład budynków Centrum przypominał miasteczko z placami, ulicami, parkiem, a nawet małymi błoniami. Z dawnego Solvay-u pozostanie na pamiątkę stalowa kładka -część mostu technologicznego służącego do transportu odpadów.

Budynek centrum wolontariatu ma być gotowy w lutym. 2 kwietnia 2010 roku będzie gotowy dolny poziom kościoła. Na 16 października, czyli jak wiele wskazuje na beatyfikację papieża-Polaka, gotowa będzie cała świątynia. Ks. prałat Jan Kabziński, prezes Centrum zdradza, że w dolnej części kościoła mają spocząć relikwie Jana Pawła II.

- Decyzja o ich przekazaniu należy do kard. Dziwisza. W zbiorach Centrum mamy już jednak kilka relikwii pośrednich, np. ornat Karola Wojtyły, jego sutannę, a nawet narty -mówi ks. Kabziński.

W podziemiach świątyni będzie też osiem krypt, w których być może znajdą się urny z prochami najbardziej hojnych darczyńców.

Pierwotny projekt kościoła uległ modyfikacji. Świątynia będzie mniejsza niż zakładano. Zwieńczona 30 metrową wieżą. Powstanie na bazie ośmioboku, a nie jak pierwotnie planowano -trójkąta.

Według Andrzeja Mikulskiego, projektanta Centrum, ośmiobok jest bardziej właściwy, bo to forma mocno zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, mająca swoją symbolikę nawiązującą m.in. do ośmiu błogosławieństw. Środek górnego kościoła będzie podwyższony. Na jednej ze ścian będzie ołtarz.

Z datków wiernych

Budowa całego kompleksu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" ma kosztować ok. 200 mln złotych. Jak podkreśla ks. Jan Kabziński, prezes Centrum, powstaje ono wyłącznie z datków wiernych. -Wspierają nas nie tylko katolicy, ale też inni ludzie dobrej woli. Te wpłaty nie są duże. Najczęściej między 10 a 100 zł. Zdarzają się oczywiście większe od m.in. samorządów, firm, księży i parafii. Ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał na ten cel pieniądze z honorariów autorskich, jakie otrzymał za książkę i film "Świadectwo" - mówi ks. Kabziński.

Od niedawna w parafiach Archidiecezji Krakowskiej można kupić pamiątkowe medale Centrum Jana Pawła II z wizerunkiem Ojca Świętego. Pozłacany medal stanowi cegiełkę na budowę Centrum.

Akcja organizowana jest przez Centrum wspólnie z firmą "Złota Polska", która przygotowała kolekcję pamiątkowych medali.

Budowę wspierają także samorządowy z różnych regionów Polski. Ostatnio na konto Centrum Jana Pawła II w Krakowie wpłynęło 10 tys. zł od zarządu powiatu krakowskiego. To odpowiedź na prośbę ks. Kabzińskiego, prezesa Centrum, który zwrócił się do małopolskich samorządów o wsparcie inicjatywy. Zarząd powiatu tarnowskiego zareagował jako jeden z pierwszych samorządów w Małopolsce. - To bardzo cenna inicjatywa, która powinna uzyskać szerokie wsparcie. Nikomu nie trzeba mówić o tym, jak wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II - podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras.

Starosta zwrócił się również do wójtów i burmistrzów powiatu tarnowskiego oraz innych instytucji działających w regionie, aby pomogli w budowie Centrum "Nie lękajcie się". Mieczysław Kras zadeklarował ponadto, że samorząd powiatowy w przyszłym roku również wesprze inicjatywę, aby dzieło przypominające o Papieżu-Polaku zostało ukończone jak najszybciej.

Na oryginalny pomysł wsparcia budowy Centrum wpadli młodzi ludzie, którzy przybyli pod Okno Papieskie w październiku ub~~ roku, aby uczcić rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zamiast kupować znicze i palić je pod Oknem, wysyłali sms-y w ramach akcji wspierania łagiewnickiej budowy zainicjowanej przez portal www.franciszkanska3.pl.

W ramach zbiórki pieniędzy na budowę Centrum niebawem odbędzie się aukcja o międzynarodowym zasięgu, podczas której będzie można kupić samochód, którym podróżował papież Jan Paweł II.

Grażyna Starzak

[email protected]

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie