Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek zbliżył do siebie Amerykanów i Kubańczyków [WIDEO]

Remigiusz Półtorak
USA/Kuba. Najpierw była rozmowa telefoniczna. Przez 45 minut. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Kuby nie rozmawiali tak długo od 1961 roku. Potem Barack Obama i Raul Castro w tym samym czasie wystąpili z przemówieniami do własnych narodów. Jest szansa na zbliżenie między dotychczasowymi wrogami.

Wydarzenie może być historyczne i tak też zapewne myśli prezydent Obama, bo wczoraj uderzył w wysokie tony. „Todos somos Americanos” (Wszyscy jesteśmy Amerykanami) – przekonywał po hiszpańsku, zwracając się do Kubańczyków.

Źródło: CNN

Wszystko jednak wskazuje na to, że decydującą rolę w tym, aby dokonał się przełom w ponad 50-letniej wrogości między Kubą a Stanami Zjednoczonymi odegrał Watykan. Według jednego z amerykańskich polityków, cytowanego przez agencję AFP, papież wysłał tego lata przesłanie do obydwu przywódców, a Watykan „miał przyjąć delegacje z obu państw, żeby zakończyć negocjacje”. Chodziło o rozmowy na temat wymiany więźniów. Z jednej strony Kuba przekazała Alana Grossa, który był przetrzymywany na wyspie od pięciu lat, z drugiej – zostali uwolnieni trzej Kubańczycy skazani w 2001 roku w USA za szpiegostwo.

Jeszcze zanim przemówili Obama i Castro, pojawiały się głosy, że restrykcje dotyczące wymiany handlowej oraz turystyki zostaną zmniejszone. Także ambasada amerykańska na Kubie ma zostać ponownie otwarta.

Źródło: CNN

Nie oznacza to jeszcze, że stosunki między obydwoma krajami będą od teraz całkiem normalne. Jakkolwiek Raul Castro nie krył zadowolenia, że relacje między Kubą a USA zostały znowu nawiązane, to jednocześnie nie znikają rozbieżności dotyczące m.in. praw człowieka i polityki międzynarodowej. Jak mówił kubański przywódca, nierozwiązany jest „główny problem”, czyli amerykańskie embargo.

Obama ma na ten temat dopiero rozmawiać z członkami Kongresu USA.Na razie amerykański prezydent doszedł do wniosku, że „sztywna” polityka USA wobec Kuby była mało skuteczna, ponieważ nie stała się ona bardziej demokratyczna, ani stabilna. Dlatego zalecił natychmiastowe wznowienie stosunków dyplomatycznych z wyspą.

Choć nie brakuje już głosów krytycznych. Marco Rubio, wpływowy senator o korzeniach kubańskich, powiedział, że „Obama wiele ustąpił, a nic w zamian nie otrzymał”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski