Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Papież na rodzinnych fotografiach

SYP
„Karol Wojtyła w czerni i bieli”, taki tytuł nosi wystawa fotograficzna, jaką z okazji beatyfikacji Jana Pawła II zorganizowano we włoskim Pontenure, mieście partnerskim Olkusza.

Fot. arch. Teresy Musiał Casali

OLKUSZ

Na wystawie zaprezentowano przeszło sto zdjęć z prywatnych zbiorów mieszkańców Olkusza i Gorenic. Zdjęcia dokumentują zarówno kolejne papieskie pielgrzymki, jak i wcześniejsze wizyty na ziemi olkuskiej, z czasów, gdy był metropolitą krakowskim. Związki Jana Pawła II z Olkuszem datują się od 1967 roku, kiedy jako metropolita krakowski przewodniczył w olkuskim kościele św. Andrzeja uroczystościom związanym z 200 rocznicą kanonizacji Jana Kantego, który był proboszczem w Olkuszu. Ojciec Święty przebywał także w Olkuszu w 1973 roku, gdy uczestniczył w peregrynacji obrazu Matki Boskiej i obchodach 800 lecia parafii olkuskiej, a podczas jednej z pierwszych pielgrzymek przejeżdżał przez Olkusz.

Pomysłodawczynią i organizatorką wystawy jest Teresa Musiał Casali, pochodząca z Olkusza mieszkanka Pontenure, która od wielu lat angażuje się w działalność Polonii włoskiej. Obecnie jest sekretarzem Związku Polaków we Włoszech. W otwarciu wystawy w Villa Ragio wzięli udział mieszkańcy Pontenure. Wernisaż wystawy zaszczycił swą obecnością Krzysztof Strzałka, Konsul RP w Mediolanie, Joanna Heyman Salvade, prezes Związku Polaków we Włoszech, burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka wraz z małżonką, burmistrz Pontenure Angela Fagnoni, Roberto Modenesi asesor d/s kultury miejscowego magistratu, Franco Zerilli, prezes stowarzyszenia „Pontenure Kultura i Sztuka”. To stowarzyszenie, które sprawuje pieczę nad XIX wieczną, zabytkową Villą Ragio współorganizowało wystawę wspólnie ze Związkiem Polaków w Mediolanie oraz olkuskim Miejskim Ośrodkiem Kultury. Przy organizacji wystawy współpracowały także parafie z Olkusza i Pontenure.

Kontakty obu miast zostały nawiązane z inicjatywy Teresy Musiał Casali, olkuszanki mieszkającej od ponad 20 lat w Pontenure. Formalna umowa partnerska pomiędzy Olkuszem i Pontenure została podpisana w 2008 roku. Od kilku lat organizowana jest wymiana młodzieży, a w obu miastach odbywają się wystawy polskich i włoskich artystów. Przed trzema laty w olkuskim kościele św. Andrzeja zorganizowano wystawę włoskich szopek bożonarodzeniowych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski