Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież najsłynniejszym przywódcą

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Raport. Następca św. Piotra, jak wynika z międzynarodowych badań, pokonał w rankingu popularności prezydenta USA i kanclerz Niemiec.

Papież Franciszek nie miał sobie równych. Zajął pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych liderów politycznych. Polska, na terenie której w lipcu odbędą się Światowe Dni Młodzieży, zajęła dziewiąte miejsce pośród krajów, w których Ojciec Święty cieszy się największym uznaniem. Pozytywnie ocenia papieża 78 proc. naszych rodaków.

- Dziwi mnie, że papież Franciszek w ogóle znalazł się w gronie polityków - mówi dr hab. Andrzej Bukowski, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem nie można jednak odmówić papieżowi, że często i odważnie zabiera głos w sprawach ważnych dla społeczeństw, także politycznych. - I jest wyraźnie słyszalny na arenie międzynarodowej - stwierdza Bukowski.

Drugim najpopularniejszym liderem został uznany prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, na trzeciej pozycji znalazła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tak wynika z Raportu WIN/Gallup International. Ankietę przeprowadzono w 64 krajach całego świata. Efekt? Pochlebną opinię o Ojcu Świętym ma aż 54 procent światowej populacji. 34 proc. badanych nie ma o nim wyrobionej opinii, zaś tylko 12 proc. krytykuje Franciszka.

I żydzi cenią papieża

Ankietowani (tysiąc osób w każdym kraju) odpowiadali m.in. na pytanie: „Pomijając Twoją własną religię, czy masz bardzo pochlebne, trochę pochlebne, bardzo niepochlebne lub trochę niepochlebne zdanie o papieżu Franciszku?”.

85 procent katolików wyraziło sympatię wobec papieża, wśród żydów wynik wyniósł 65 procent. Wyznawcy tych dwóch religii cenią zresztą papieża Franciszka najbardziej.

Raport WIN/Gallup International zwraca również uwagę, że głowa Watykanu zajmuje ważne miejsce w życiu ponad połowy przepytanych protestantów na świecie, a nawet przez większość ateistów i agnostyków. Jean-Marc Leger - szef WIN/Gallup International stwierdził po publikacji raportu, że papież Franciszek jest autorytetem, który wykracza poza granice swojej własnej religii.

- Tego przede wszystkim dowodzi nasz raport, pokazując, że przeważająca większość obywateli krajów świata, wyznających różne religie i rozrzuconych po różnych regionach globu, ma o papieżu pochlebne zdanie - powiedział Jean-Marc Leger.

Największą popularnością przywódca duchowy katolików cieszy się w krajach Ameryki Łacińskiej (77 proc.), Ameryki Północnej (63 proc.) i Europy (62 proc.).

Papież podbił Liban

Jakie państwa uchodzą za najbardziej przyjazne papieżowi? Na pierwsze miejsce wysunęła się Portugalia - następcę św. Piotra pozytywnie oceniło aż 94 proc. badanych. Drugie są Filipiny - 93 proc. Na podium nie zabrakło również Argentyny, ojczyzny Ojca Świętego (89 proc.). Zaskakującą - szóstą - pozycję zajął Liban, gdzie ceni papieża aż 80 proc. badanych. Przypomnijmy, że kraj zamieszkuje prawie 60 proc. wyznawców islamu i tylko 39 proc. chrześcijan.

Skąd to uznanie dla Franciszka w Libanie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Wielu socjologów i religioznawców rozkładało po naszym telefonie ręce. Niektórzy spekulowali, ale w nieoficjalnej rozmowie, że być może przyczyna tkwi w spektakularnych działaniach papieża. Wczoraj np. obmył on nogi uchodźcom o różnych wyznaniach. Obok katolików, wyznawców prawosławia i hinduizmu, znaleźli się również muzułmanie. Poza tym w Libanie silny jest szyizm, który bardziej niż sunnizm toleruje chrześcijaństwo.

Siła nie tylko Twittera

Papież Franciszek poznał receptę na popularność w XXI wieku. Kilka dni temu światło dzienne ujrzało jego konto ze zdjęciami na Instagramie, które śledzi ponad 1,5 mln internautów. Z kolei od grudnia 2012 roku istnieje papieskie konto na Twitterze. Liczba jego fanów pnie się w górę i liczy dziś ponad 27 mln użytkowników.

Popularność Franciszka na świecie

1. Portugalia - 94 proc.
2. Filipiny - 93 proc.
3. Argentyna - 89 proc.
4. Włochy - 86 proc.
5. Kolumbia - 84 proc.
6. Liban - 80 proc.
7. Hiszpania - 80 proc.
8. Peru - 79 proc.
9. Polska - 78 proc.
10. Ekwador - 78 proc.

Sympatycy papieża w zależności od wyznań

1. Rzymskokatolickie - 85 proc.
2. Judaizm - 65 proc.
3. Protestantyzm - 53 proc.
4. Ateizm/Gnostycyzm - 51 proc.
5. Odłamy chrześcijańskie - 50 proc.
6. Prawosławie - 49 proc.
7. Hinduizm - 43 proc.
8. Buddyzm - 33 proc.
9. Islam - 28 proc.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski