Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragon wrzucasz do pojemnika na papier? Źle! Najczęstsze błędy w segregacji odpadów

Redakcja
[odpad - miejsce/pojemnik, do którego powinien trafić]papier po maśle - zmieszane
[odpad - miejsce/pojemnik, do którego powinien trafić]papier po maśle - zmieszane Łukasz Kaczanowski
Karton po mleku w pojemniku na papier, gruz po drobnym remoncie w odpadach zmieszanych, a rozbite lusterko do szkła? Jeśli tak robisz, bo popełniasz błędy w segregacji odpadów. Zapraszamy na przegląd nieprawidłowości, co pozwoli uniknąć ich w przyszłości. Odpady kwalifikujemy przy pomocy bydgoskiej wyszukiwarki, pomagającej segregować "śmieci".

Najpopularniejsze błędy w segregacji odpadów

Do segregacji odpadów w domu zachęciły nas niższe rachunki "za śmieci" i/lub wyższe idee - chcemy, aby w otoczeniu było mniej plastiku. Recykling staje się modny i konieczny, a my z dumą nosimy bawełniane torby na zakupy i własne woreczki do zapakowania warzyw i owoców, by unikać foliowych torebek. Wodę zabieramy ze sobą w butelkach wielorazowych, zbieramy deszczówkę do podlewania ogródka.

Wydaje się, że wszystko robimy wzorcowo, bo przecież w kuchni stoją pojemniki na 5 frakcji odpadów. Kłopot polega na tym, że nieświadomie popełniamy błędy. Jakie? Ich przykłady i wskazanie prawidłowego pojemnika znajdziesz w krótkiej galerii:

Wątpliwości może rozwiać wyszukiwarka odpadów, którą udostępnia Bydgoszcz: Sprawdź, gdzie wyrzucić odpad. To ona wskazała odpowiednie miejsce dla podanych w galerii przykładów.

Segregacja odpadów to drugie (i kolejne) życie surowców

Prawidłowa segregacja odpadów i wysokie poziomy odzysku surowców, a następnie możliwość ich powtórnego wykorzystania, np. w przypadku plastiku do produkcji nowych opakowań lub pozyskania energii, to jeden z kluczowych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przykłady. Do pojemnika na papier nie wrzucamy:

  • chusteczek higienicznych i zabrudzonych ręczników papierowych,
  • tłustego papieru po maśle, wędlinach, serach,
  • kartonowych opakowań po sokach, mleku itp.
  • paragonów ze sklepu oraz bankomatu, wyciągów bankowych i dowodów wpłat,
  • papieru do pieczenia,
  • papierowych opakowań po kleju, cemencie, nawozach,

NFOŚiGW wskazuje, że liczba zużywanych codziennie jednorazowych opakowań plastikowych jest szczególnie widoczna w miastach. Przywołuje dane GUS za 2018 r., z których wynika, że tylko 40% plastiku z odpadów komunalnych jest powtórnie przetwarzana, a to oznacza, że ponad 400 tys. ton plastiku rocznie jest „marnowane” i zwiększa zanieczyszczenie środowiska w Polsce.

Do systematycznego zwiększania poziomu recyklingu odpadów mają nas zachęcać nowe rozwiązania w postaci małej architektury, czyli automatów do odzyskiwania surowców. NFOŚiGW uważa, że recyklomaty symbolizują nowy wymiar selektywnej zbiórki odpadów i wspierają promocję zasad recyklingu w codziennym życiu mieszkańców, zwłaszcza mieszkańców miast.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paragon wrzucasz do pojemnika na papier? Źle! Najczęstsze błędy w segregacji odpadów - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski