Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Krakowski zmienił się nie do poznania! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Do 18 maja zostanie odnowionych 19 rzeźb w rewitalizowanym parku Krakowskim. Dłużej trzeba będzie poczekać na powrót jednej rzeźby, „Komedianci”, która była w najgorszym stanie i wymaga sporej rekonstrukcji. Zajmie się nią studentka ASP w ramach pracy dyplomowej.

W remontowanym parku rzeźby plenerowe nieco pozmieniały swoje miejsca, dzięki czemu m.in. są lepiej wyeksponowane. Teraz zajmują się nimi konserwatorzy, którzy je czyszczą, impregnują, uzupełniają ubytki.

Niektóre rzeźby stanowiły nie lada wyzwanie - np. „Kompozycja” Romana Tarkowskiego. Inkrustowana jest ona łuskami nabojów do karabinka sportowego kbks. Wykonawca renowacji kupował więc na strzelnicy 250 łusek po nabojach na aukcji internetowej, by uzupełnić te, które przez lata wypadły. Dla innych rzeźb, pokrytych miałem szklanym, trzeba było wyszukać najbardziej zbliżony kolorystycznie materiał do uzupełnień. Próby wykazały, że idealna jest stłuczka ze szkła gospodarczego i witrażowego.

Renowację rzeźb na miejscu prowadzi generalny wykonawca rewitalizacji parku Krakowskiego - spółka Garden Designers Derkacz i Wspólnicy z Lublina wraz z podwykonawcą, który ma doświadczenie w pracy z obiektami zabytkowymi. Miasto wyda na odnowę tych plenerowych dzieł prawie 550 tys. zł. Ponadto jedna rzeźba, „Para”, jest konserwowana przez ekipę z Muzeum Narodowego w Krakowie. W przyszłym tygodniu przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej i MNK są umówieni na spotkanie w sprawie stanu zaawansowania tych prac. Natomiast rzeźba, która będzie ratowana i rekonstruowana w ramach pracy dyplomowej, do parku wróci prawdopodobnie w 2019 roku.

Obecnie w parku intensywne prace prowadzone są przy fontannie. Kładziona jest wierzchnia warstwa okładziny jej misy, w szarym kolorze. Wcześniej była niebieska, teraz zdecydowano się na nadanie całej fontannie takiego koloru, jaki ma element, z którego tryska woda.

Trwa pokrywanie alejek asfaltem. Przy czym część parkowych ścieżek - te, które biegną na zachód od głównej alejki - będzie miała nawierzchnią mineralną (wodoprzepuszczalną, w kolorze beżowym). Na razie gotowa jest podbudowa. - Będzie to lekko sypka nawierzchnia. Taka jest zalecana w parkach zabytkowych. A jednocześnie bez problemu można po niej przejechać dziecięcym wózkiem i rowerem - zapewnia Iwona Kluza-Wąsik z ZZM.

Ostatnie prace wykończeniowe są prowadzone na placu zabaw. Urządzenia przetestowali już przyszli mali użytkownicy. W parku będzie można się pohuśtać, pozjeżdżać na zjeżdżalniach, dosiąść kiwających się owieczek, bawić się na dużych wieżach połączonych mostkami linowymi albo zostać operatorem malutkiej koparki w wysypanej piaskiem części placu.

Przed wykonawcą jeszcze m.in. urządzanie trawników. Na razie zazieleniła się tylko część z nich, zakwitły posadzone niebieskie cebulice.

ZZM chce zaprosić do odmienionego parku 2 czerwca. Na otwarcie planowany jest piknik dla mieszkańców.

Autorka: Małgorzata Mrowiec

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski