Park Strzelecki w Nowym Sączu otwarty

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza. Już w maju będą mogli spacerować po zrewitalizowanym Parku Strzeleckim i spędzać czas na łonie natury. Wkrótce także będą organizowane tu wydarzenia plenerowe w nowoczesnym amfiteatrze. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W piątek 30 kwietnia, w symbolicznym otwarciu Parku, wziął udział marszałek Witold Kozłowski oraz radni: Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz, Piotr Lachowicz, Stanisław Pasoń i Grzegorz Biedroń.

Bardzo się cieszę, że to dzieło rozpoczęte przez naszych poprzedników mogliśmy skutecznie doprowadzić do końca i przekazać wszystkim mieszkańcom. Zarówno najmłodszym, jak i seniorem. Miejsce urokliwe, gdzie będzie można odpocząć od codziennych trosk. Chciałem bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi Miasta Nowego Sącza za współpracę przy doprowadzaniu do finału tej inwestycji, a także głównemu wykonawcy inwestycji. Ta inwestycja pokazuje solidną markę, jaką charakteryzują się przedsiębiorcy z naszego regionu. Dziękuję również radnym wojewódzkim, którzy doskonale wspierają Zarząd Województwa Małopolskiego, także tym którzy reprezentują opozycję. Jeżeli sprawy dotyczą naszej Sądecczyzny i Miasta Nowego Sącza, to między nami podziałów nie ma. Najlepszym tego przykładem jest zrealizowany projekt, a także moja obecność. Panie Prezydencie gratuluję i dziękuję za ten dobrze przepracowany przez nas okres – mówił podczas wydarzenia marszałek Witold Kozłowski.

Sądecki Park Strzelecki zmienił się nie do poznania. Właśnie zakończono wszystkie prace budowlane związane z realizacją amfiteatru i rewitalizacją przestrzeni parkowej. Zagospodarowany na nowo teren prezentuje się niezwykle efektownie. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się zaniedbana muszla koncertowa oraz zniszczone ławeczki powstał właśnie ten okazały amfiteatr – nowe centrum wydarzeń plenerowych miasta. Obiekt, posiadający ok. 3 tys. miejsc dla widzów, nakryty jest specjalną membraną, co pozwoli na prowadzenie imprez bez względu na warunki atmosferyczne. Elewacje wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wśród których dominuje drewno oraz kamień.

- Istniejący od stu lat nad Dunajcem w pobliżu centrum miasta Park Strzelecki z każdym rokiem ulegał coraz większej degradacji. Teraz został gruntownie zmodernizowany. Park stanie się miejscem wypoczynku dla mieszkańców Nowego Sącza oraz przebywających na tym terenie mieszkańców Małopolski. W szczególności będzie areną imprez plenerowych, koncertów, zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, zajęć rekreacyjnych i zawodów sportowych – mówi prezydent Ludomir Handzel.

Zmiany widać także na terenie samego parku. Zdewastowane asfaltowe alejki spacerowe zastąpiły pełne uroku ścieżki wyłożone kostką i oświetlone. Powstały nowe obiekty: wielofunkcyjny pawilon, place zabaw dla dzieci m.in. z mokrą piaskownicą i sadzawką, plac wejściowy z fontanną oraz mini-ścieżka biegowa z pętlą gimnastyczną, wyposażoną w elementy do ćwiczeń dla dorosłych. Zakończono budowę drewnianych pawilonów – altan, które stanowić będą "czytelnię" i "ogród seniora" oraz przebudowano ogrodzenia kortów tenisowych. Cały teren parku został objęty monitoringiem.

To jednak nie wszystko. W ramach projektu przebudowano przylegające do parku ulice oraz zbudowano ok. 280 miejsc postojowych. W pobliżu zlokalizowane zostały nowe przystanki komunikacji miejskiej.

Koszt rewitalizacji Parku Strzeleckiego to 53 mln zł, z czego 27,5 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Generalnym wykonawcą prac jest sądecka firma Erbet.