Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park w Łagiewnikach? Miasto stawia na golfa [WIDEO]

Grzegorz Skowron, (TYM)
Justyna Snakowska i Karolina Mazurek, zwyciężczynie w konkursie na projekt Parku "Białe Morza"
Justyna Snakowska i Karolina Mazurek, zwyciężczynie w konkursie na projekt Parku "Białe Morza" Piotr Tymczak
Kontrowersje. Architekci pokazali, jak można zagospodarować Białe Morza w krakowskich Łagiewnikach na miejski park. Ale miasto i tak wystawiło te tereny na przetarg pod pole golfowe.

Od wczoraj w Urzędzie Miasta Krakowa na pl. Wszystkich Świętych można oglądać wystawę projektów Parku „Białe Morza”. To prace nagrodzone w konkursie zainicjowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, a zorganizowanym przez Instytut Architektury Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Autor: Piotr Tymczak

Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM, jest gorącym zwolennikiem zagospodarowania terenów w otoczeniu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i budowanego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewni­kach na cele rekreacji.

Według niego w tym miejscu powinien powstać obszar dostępny dla wszystkich – najlepiej, by był to park nawiązujący swoim charakterem do obiektów sakralnych i religijnych. A przy okazji otwartą przestrzeń można by wykorzystać na pole namiotowe dla uczestników przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

I w tym duchu zostały przygotowane projekty na konkurs zainicjowany przez SGiPM. Zwycięska praca Karoliny Mazurek i Justyny Snakowskiej przewiduje powstanie na Białych Morzach m.in. plenerowej drogi krzyżowej, ogrodu biblijnego, amfiteatru i pola namiotowego. Identyczne elementy znalazły się w pozostałych projektach.

Ale wszystko wskazuje na to, że żaden z nich nie ma gwarancji przeniesienia z papieru w rzeczywisty wymiar. Nie dlatego, że plany są nierealne. Miasto wystawiło właśnie „Białe Morza” na przetarg. Dzierżawca 34 hektarów (cały obszar to ponad 100 ha) ma płacić gminie co najmniej 10 tys. zł miesięcznie.

Warunki zagospodarowania tego terenu preferują inwestora, który zamierza urządzić w tym miejscu pole golfowe (80 proc. obszaru musi pozostać zielone). Możliwe będzie wybudowanie amfiteatru, ale prywatny inwestor nie będzie miał żadnego interesu, by postawić obiekt, który nie przyniesie mu dochodu.

W warunkach przetargowych znalazło się zastrzeżenie, że dzierżawca „Białych Mórz” podpisze w umowie z gminą zobowiązanie do udostępnienia terenu organizatorom Światowych Dni Młodzieży. To jedyny ukłon w stronę inicjatora przeznaczenia tego miejsca na park i potrzeby spotkania papieża Franciszka z młodymi z całego świata.

– Po wyłonieniu inwestora będziemy oczekiwać, że zrekultywuje on obszar i przygotuje go jako teren zielony, aby mógł być wykorzystany podczas Światowych Dni Młodzieży. Dopiero w kolejnym etapie będą realizowane obiekty sportowe. Zasugerujemy, aby propozycje konkursowe były brane pod uwagę przy opracowaniu koncepcji przez potencjalnego inwestora – deklaruje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

– Miasto powinno cały ten teren przeznaczyć na park miejski – mówi Kazimierz Barczyk. – Nic na tym nie straci. Nie trzeba kupować gruntu, bo to własność Skarbu Państwa w dyspozycji miasta, a na rekultywację terenu można postarać się o unijne dofinansowanie – dodaje przewodniczący SGiPM.

Według niego, gdyby władze Krakowa zdecydowały się na to wcześniej, nie trzeba by przenosić niektórych uroczystości ŚDM do Brzegów koło Wieliczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski