Park Zakrzówek. Co zostało do zrobienia, jak zmieniły się terminy i koszty [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Udostępnij:
Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na powstanie Parku Zakrzówek, szczególnie po sporach o przyszłość tego terenu, które trwały długie lata. Teraz prace nad parkiem i kąpieliskiem są już prowadzone i zaawansowane, ale co jakiś czas zaliczają poślizg. Umowy z wykonawcami są aneksowane, terminy zakończenia inwestycji przesuwane, a koszty rosną. Zapytaliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej, który nadzoruje inwestycję o aktualny stan prac i poniżej jego odpowiedzi, a do tego prezentujemy najnowsze zdjęcia z Zakrzówka.

FLESZ - Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

Etap 1:
Zakończony - zabezpieczenie skał (wykonano je wzbudzającymi kontrowersję siatkami)

Dla inwestycji w roku 2020/2021 łącznie podpisano pięć umów na roboty budowlane dot. poszczególnych etapów w ramach realizacji zadania pn. Zagospodarowanie Parku Zakrzówek:

Etap 2:

Pierwsza umowa na realizację robót budowlanych etapu 2 „Zagospodarowania terenu Parku Zakrzówek” została podpisana w lipcu 2020r. z końcowym terminem realizacji na marzec 2022r. i kwotę 19 663 193,80 zł.

W trakcie trwania umowy podpisano siedem aneksów, w ramach których końcowy termin realizacji przesunięto o jeden miesiąc tj. na kwiecień 2022, a kwotę całości zwiększono na 20 295 713,39 zł. Zmiany kosztowe wynikały z wprowadzanych robót zamiennych lub dodatkowych, m.in. zwiększenie ilości barier herpetologicznych, zgodnie z wytycznymi środowisk przyrodniczych obniżenie wolnej burty w nieckach basenowych oraz inne zmiany mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania parku, a także optymalizację rozwiązań i korzystniejsze dostosowanie do warunków terenowych, których na etapie projektu nie dało się przewidzieć.

Etap 4:

Ponadto od listopada 2021 trwają prace związane z realizacją części robót budowlanych etapu 4 oraz nasadzeń zieleni wysokiej i średniowysokiej. Kwota umowy to 2 469 477,55 zł a termin realizacji to 30.05.2022. Do umowy podpisano trzy aneksy, które nie zmieniają ostatecznej kwoty ani końcowego terminu realizacji.

Etap 5 (budynek - stan surowy otwarty)

Umowa trwała od grudnia 2020r. do sierpnia 2021r. Podpisano dwa aneksy, w wyniku których kwota realizacji zwiększyła się z 1 750 000,00 zł na 2 012 499,99 zł a termin realizacji przesunął się z maja 2021 na sierpień 2021. Zmiany wyniknęły ze zwiększenia zakresu robót o elementy zagospodarowania terenu zgodnie z projektem, które w fazie opracowywania opisu przedmiotu zamówienia nie obejmowały tego etapu, a ze względu na optymalizacje kosztów, oraz przygotowany front robót, korzystniejsze były do wykonania w ramach tego etap, jak np. zbiornik szarej wody oraz roboty w zakresie branży sanitarnej.

Etap 5 (budynek- stan wykończeniowy)

Umowa trwa od listopada 2021r. i planowo zakończy się w lutym 2023r. Koszt realizacji to 6 109 616,37 Podpisano jeden aneks, który nie zmienia kosztów ani terminu końcowego. Umowę planuje się aneksować w zakresie zmiany terminu zakończenia na krótszy w zależności od możliwości finansowych zobowiązań przewidzianych w Wieloletniej prognozie Finansowej Miasta Krakowa.

Sieć wodociągowa:

Umowa trwała od kwietnia 2021r. do września 2021 r. a kwota realizacji wyniosła 1 155 236,88. Podpisano jeden aneks zmieniający kwotę 30082,38 i przesuwający termin realizacji z września 2021 na listopad 2021r. ponadto umowa, ze względu na niemożliwy do przewidzenia na etapie projektowym układ warstw podziemnych, została podpisana w zakresie wykopów pod infrastrukturę liniową w gruncie na zasadach kosztorysowego rozliczenia co w konsekwencji wygenerowało oszczędność względem podpisanej wartości umowy o 824 307,76zł

Podsumowanie:

W ramach pięciu podpisanych w latach 2020/2021 umów, zawarto 14 aneksów. Kwota początkowa wynosiła łącznie 31 147 524,6 i uległa zwiększeniu do 32 042 544,2 tj. zwiększyła się o 885 019,60 zł oraz wygenerowano oszczędność na poziomie 824 307,76 zł .

Bilansując wszystkie umowy pod względem kosztowym koszty robót budowlanych zostały zwiększone o kwotę 60 711,84 zł

Pośrednie terminy realizacji ulegały zmianie, jednak w większości bez znacznego wpływu na terminy końcowe. W dalszym ciągu zakończenie najważniejszego etapu 2 planowane jest na kwiecień 2022r.

Zmiany kosztowe wynikały z wprowadzanych robót zamiennych lub dodatkowych, m.in. zwiększenie ilości barier herpetologicznych, stop rynien, zgodnie z wytycznymi środowisk przyrodniczych oraz obniżenie wolnej burty niecek basenowych oraz inne zmiany mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania parku a także optymalizację rozwiązań i korzystniejsze dostosowanie do warunków terenowych, których na etapie projektu nie dało się szczegółowo przewidzieć. Zmiany obejmują też poszerzenie zakresu umowy na stan surowy budynku etapu 5 o elementy znajdujące się w projekcie, a nie objęte początkowo zakresem danej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Park Zakrzówek. Co zostało do zrobienia, jak zmieniły się terminy i koszty [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr Zajęcki
To od początku jest to ustawione tak, aby mieszkańców czyli dla urzędników- plebs zapedzic do drucianych basenów małego zbiornika oszpeconego hektarami siatek i setkami błyszczących blach na które ZZM wydał ok. 5 000 000 zł pieniędzy podatników. Poprzednio dyrektor ZZM oddał teren Zakrzówka na 3 lata prywatnej firmie komercyjnej do BEZPŁATNEGO użytkowania. Właściciele czyli mieszkańcy mogli wejść na swój teren słono za to płacąc lub przyglądać się z daleka wodzie uzytkowanej prze nurków którzy placili prywatnemu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy, który za to miastu NIC nie płacił. Ten stan ma trwać dalej, z tym że tym razem wolno będzie wejść na teren nad dużym zbiornikiem i popatrzeć sobie na wodę. W upał także. Bo nurkowie, którzy płacą muszą mieć dużo miejsca i nie ma go już dla innych - czyli także mieszkańców- wlascicieli tego terenu. Rozwiązanie typowe dla miasta rządzonego przez PJM I jego ludzi. Do zobaczenia na brzegu na Zakrzówku.
Dodaj ogłoszenie