Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parking przed Muzeum Narodowym droższy, ale plac bardziej elegancki

Piotr Tymczak
Konstrukcja parkingu podziemnego przed muzeum została wykonana. Teraz nadszedł czas na stworzenie nowego placu
Konstrukcja parkingu podziemnego przed muzeum została wykonana. Teraz nadszedł czas na stworzenie nowego placu Andrzej Banaś
Inwestycje. Spór KS Korona z miastem wstrzymuje budowę parkingu w Podgórzu. Trwają negocjacje w sprawie obiektu pod placem Biskupim

Gotowa jest już konstrukcja podziemnego parkingu przed Muzeum Narodowym. Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie obiektu zaplanowano na październik tego roku. Okazało się, że ze względu na zmianę materiałów inwestycja będzie droższa o ok. 2 mln zł i zamknie się w kwocie wynoszącej niespełna 17 mln zł.

- Powodem tego jest zmiana nawierzchni placu nad parkingiem. Na wniosek Muzeum Narodowego, zamiast betonu zostanie ułożona nawierzchnia kamienna - informuje Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu. Na wzrost kosztów wpływ miało też dodanie wykończenia z kamienia naturalnego elementów małej architektury (ławki, kosze, murki itp.).

- Mamy wrażenie, że od początku miasto traktuje budynek Muzeum Narodowego jako tło dla parkingu, a nie na odwrót. Co do wyglądu tego miejsca poszliśmy na wiele kompromisów. Nie jest więc tak dramatycznie - komentuje Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego.

Nowe Forum Sztuki
Dyrektor Gołubiew jest zadowolona ze zmiany nawierzchni z betonowej na granitową. Cieszy się też, że wyjścia z wind nie będą betonowe, tylko zostaną obłożone szkłem, które ma odbijać okolicę.

- Chcieliśmy, aby plac był bardziej przyjazny. Nie uwzględniono naszej propozycji umieszczenia na nim elementów wodnych, w stylu brodzika z małą fontanną. Zaplanowano zbyt mało nasadzeń zieleni. Z tym jednak możemy sobie poradzić dostawiając donice z roślinami - dodaje dyrektor Gołubiew i liczy na to, że po ukończeniu prac miasto udostępni plac dla potrzeb muzeum.

Plan jest taki, aby był on miejscem wypoczynku i relaksu dla mieszkańców oraz przestrzenią wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, happeningów, akcji artystycznych - z możliwością skorzystania z multimediów. Będzie więc można urządzić tam letnią księgarnię albo kino z ekranem na fasadzie gmachu czy też czasowe instalacje rzeźb. Pierwsze próby stworzenia Forum Sztuki na terenie przed muzeum były wykonane przed rozpoczęciem budowy parkingu. Najpierw powstała tam ślizgawka, a później ustawiono palmy i leżaki.

Projekt nowego zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym wykonano na podstawie koncepcji, która zwyciężyła w konkursie. Jest to propozycja Michała Bernasika, polskiego architekta pracującego w Niemczech. Zgodnie z nią głównym elementem ukształtowania nawierzchni placu są pasy posadzki o szerokości równej szerokości kolumn głównej fasady muzeum (rozmieszczone w tym samym rozstawie).

Spór o parking w Podgórzu
Miasto planowało też, że na przełomie 2014 i 2015 roku wybudowany zostanie naziemny parking u zbiegu ulic Warneńczyka i Zamoyskiego przy obiektach Klubu Sportowego Korona. Inwestycja nawet się nie rozpoczęła. Wszystko przez spór klubu z Podgórza z gminą.

Przypomnijmy, że aby mieć teren pod budowę urząd podjął decyzję o wygaszeniu prawa do użytkowania działki przez KS Korona. Klub nie chce się na to zgodzić i składa odwołania. Jego władze podkreślają, że ośrodek sportowy Korony powstał na podstawie decyzji ministra gospodarki z 1951 r. wraz z parkingiem. Do dziś naziemny parking na 60 miejsc przynosi stały dochód klubowi. W przyszłości, jeżeli znajdą się pieniądze, Korona chciałaby wybudować nową, większą halę sportową, a pod nią parking.

Jeżeli powstałby miejski parking naziemny, nie będzie takiej możliwości. Sprawa wygaśnięcia prawa użytkowania na rzecz KS Korona czeka na ostateczne rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Prezydent Krakowa ma w najbliższych dniach wystąpić z oficjalnym pismem do prezesa NSA w sprawie jak najszybszego wydania wyroku w kwestii spornego terenu.

Parking przy Koronie ma być czterokondygnacyjnym obiektem na około 180 miejsc postojowych. Koszt jego budowy szacowany jest na ponad 9,7 mln złotych.

Długie negocjacje
Od dwóch lat niewiele się zmieniło w przypadku planów budowy podziemnego parkingu na ok. 280 miejsc pod placem Biskupim. W połowie 2012 r. podawaliśmy, że wykonaniem obiektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego są zainteresowane cztery firmy i miasto z nimi negocjuje. Robi to już ponad dwa lata. Wczoraj otrzymaliśmy informację z magistratu, że trwają negocjacje z partnerami prywatnymi.

Przeciwko budowie parkingu pod placem Biskupim protestują okoliczni mieszkańcy. Przestrzegają oni, że inwestycja może zagrozić okolicznym budynkom. Ich zdaniem, to przedsięwzięcie jest niepotrzebne, bowiem obecnie istniejący na placu naziemny parking nie jest wypełniony.
Za budowę parkingów przed Muzeum Narodowym, przy KS Korona i pod placem Biskupim odpowiada Wydział Inwestycji Urzędu Miasta.

Wiosną miasto powołało też gminną spółkę parkingową. Na razie przygotowuje ona budowę parkingów park&ride (zostaw samochód i przesiądź się na komunikację zbiorową) w rejonie pętli tramwajowych na Kurdwanowie, w Małym Płaszowie i Bieżanowie. Inwestycje te mają się rozpocząć w przyszłym roku. Do końca 2014 roku spółka parkingowa ma również opracować plan budowy parkingów podziemnych i naziemnych w naszym mieście.

Parking przed Muzeum
* Koszt: 17 mln zł
* Liczba miejsc postojowych: 150
* Zakończenie robót: październik 2014
* Rozliczenie robót: grudzień 2014
* Zaawansowanie prac na dzień 21 sierpnia 2014:
- wykonano niezbędne przełożenia uzbrojenia podziemnego
- roboty konstrukcyjne wykonane w całości
- trwa wykonywanie robót wykończeniowych, malowanie, wykończenie części socjalnej itp.
- trwa wykonywanie instalacji wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych
- rozpoczęto wykonywanie podbudowy pod kostkę kamienną na placu przed Muzeum Narodowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski