Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parking tylko dla wybranych

Paweł Chwał
Na parkingu trwają ostatnie prace kosmetyczne. Zamontowano tu już bramki, przez które odbywać się będzie wjazd i wyjazd
Na parkingu trwają ostatnie prace kosmetyczne. Zamontowano tu już bramki, przez które odbywać się będzie wjazd i wyjazd Paweł Chwał
Tarnów. W gmachu obok dworca PKP zaparkują tylko ci kierowcy, którzy wcześniej kupią bilet na pociąg. W efekcie obiekt, którego budowa pochłonęła kilkanaście mln zł, będzie świecił pustkami

Budowany za blisko 15 mln zł pierwszy w Tarnowie wielopoziomowy parking obok dworca kolejowego, po ot-warciu może stać... pusty. Powód? Urząd Marszałkowski obstaje twardo przy tym, że samochody będą mogły na nim zostawiać jedynie osoby, które zza kierownicy chcą się przesiąść do pociągu.

- Jeszcze w 2011 roku z tarnowskiego dworca PKP odjeżdżało codziennie blisko 4 tysiące osób. W tym momencie jest ich garstka. Zdecydowanie więcej korzysta z autobusów i dobrze byłoby umożliwić wjazd na parking również dla nich - mówi Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich, które zarządzają płatnymi postojami.

Bliski koniec prac

Przy parkingu i w jego otoczeniu roboty finiszują.

- Uporamy się ze wszystkim w terminie, czyli do końca przyszłego tygodnia. Później będzie czas na odbiory techniczne - wyjaśnia Stanisław Onak, właściciel firmy Anko, która po północnej stronie dworca PKP postawiła parking, ale i wyremontowała ulice dojazdowe. Kiedy budowa ruszała, mówiło się, iż z parkingu skorzystają nie tylko podróżujący koleją. Miał służyć też dojeżdżającym w ten rejon miasta samochodami, a następnie w drodze do pracy przesiadającym się do autobusów.

Nie tylko dalekobieżnych, ale również miejskich. Tuż przed otwarciem okazuje się to nierealne.

- W Urzędzie Marszałkowskim tłumaczą, że dotacja na budowę parkingu przyznana została ściśle z programu na integrację transportu kolejowego ze zbiorowym. Stąd wymóg korzystania z niego jedynie pod warunkiem wykupienia biletu na pociąg. Wygląda na to, że nie można tego obejść - rozkłada ręce Chrobak.

Prezydent jest za

- Zdaję sobie z tego sprawę, ale mimo wszystko uważam, że jest to potrzebna inwestycja. Jestem przekonany, że za kilka lat pojawi się idea jego powiększenia. Dlatego parking został tak zaprojektowany, że będzie można go podwyższyć o dodatkowe dwie kondygnacje - twierdzi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Jego zdaniem, wraz z uruchomieniem szybkiej kolei podróżni wrócą do pociągów, bo będzie można dostać się nimi do pracy albo na uczelnie w Krakowie o wiele szybciej i taniej niż autobusem.

Podróżowanie między obydwoma miastami dodatkowo ułatwi Małopolska Karta Aglomeracyjna, który uprawniać będzie nie tylko do jazdy pociągami, ale również komunikacją miejską w Tarnowie i Krakowie (patrz: ramka obok).

Dodatkowe inwestycje

Z parkingu na dworzec można się przespacerować nowym przejściem podziemnym, którym już skracają sobie drogę mieszkańcy. Ponadto obok budynku powstała pętla autobusowa z przeszklonymi wiatami.

- Na razie zajeżdżać będą tutaj autobusy linii numer 6 i 206, które do tej pory kursowały pobliską ulicą, ale docelowo chcemy, aby można było tu dojechać również z innych części miasta. Przede wszystkim z największych tarnowskich osiedli. Godziny odjazdów autobusów będziemy dostosowywać do aktualnych rozkładów jazdy pociągów - zapowiada Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Otwarcie parkingu planowane jest na początek grudnia. Zbiegnie się ono w czasie z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, w którym pojawią się m.in. połączenia Pendolino.

Fakty
Miejsc aż na 340 aut

Na tarnowskim parkingu Park&Ride będzie mogło parkować w sumie 340 samochodów. Znajdzie się tam również 25 miejsc dla rowerów i 10 dla motocykli.

Pozostawienie samochodu będzie kosztować 5 złotych za dobę. Dla posiadaczy Miejskiej Karty Aglomeracyjnej miesięczny karnet to wydatek 100 złotych. Dodatkowo, w razie kontroli, trzeba będzie mieć przy sobie bilet kolejowy. Za jego brak nakładane będą 100-złotowe kary.

W mieście trwają przymiarki do budowy kolejnych parkingów wielopoziomowych. Jeden z nich mógłby stanąć w miejscu zatłoczonego na co dzień parkingu przy delegaturze Urzędu Wojewódzkiego na al. Solidarności. Prezydent rozmawiał już w tej sprawie z wojewodą.

Karta Aglomeracyjna

Uruchomienie systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej planowane jest na połowę grudnia. Jej posiadacz będzie uprawniony do skorzystania m.in. z usług: komunikacji miejskiej w Tarnowie i Krakowie, Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych, wypożyczalni rowerów miejskich w Krakowie oraz parkingów Park&Ride w Tarnowie oraz Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski