Parkomaty inwigilują kierowców?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Z parkomatów może zniknąć obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego auta.
Z parkomatów może zniknąć obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego auta. Anna Kaczmarz
Kontrowersje. Warszawski sąd stwierdził, że obowiązek podawania numeru rejestracyjnego pojazdu jest niezgodny z prawem.

Ten wyrok może być impulsem do zmian również w Krakowie. Jeden z mieszkańców Warszawy uznał, że obowiązek wpisywania do parkomatu numeru rejestracyjnego auta - przy wnoszeniu opłaty za postój w strefie płatnego parkowania - narusza jego prywatność. I zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta w tej sprawie. A sąd przyznał mu rację i stwierdził, że została ona przyjęta z naruszeniem prawa.

Wyrok warszawskiego sądu administracyjnego nie jest jeszcze prawomocny. Stołeczni urzędnicy zamierzają się od niego odwołać. - Można jednak przypuszczać, że mieszkańcy Krakowa, zachęceni warszawskim wyrokiem - szczególnie jeśli zostanie podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny - też skierują skargę do sądu, by nie musieć podawać numerów rejestracyjnych - mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Bo w Krakowie, w dużej części parkomatów (w około połowie, ustawionych m.in. na Grzegórzkach) też trzeba podawać numer rejestracyjny pojazdu.

Krakowscy urzędnicy, tak jak stołeczni, wprowadzając ten obowiązek argumentowali, że ma on zapobiec oszustwom. Chodziło o wyeliminowanie sytuacji w których dwóch kierowców przyjeżdża o jednym czasie do strefy płatnego parkowania i tylko jeden z nich dokonuje opłaty. A drugi, po otrzymaniu opłaty karnej (50 zł) składa reklamację i przedstawia bloczek kolegi jako dowód, że zapłacił za postój. Urzędnicy przekonywali też, że na wpisywaniu numerów rejestracyjnych kierowcy skorzystają, bo w przypadku zgubienia bloczka, dane o zakupie są w systemie. I planowali wymienić w kolejnych podstrefach parkomaty na nowe, z klawiaturą do wpisywania numerów.

Wielu mieszkańców Krakowa zwracało uwagę jednak, że ten obowiązek tylko wydłuża procedurę opłaty za postój a bloczek trudno zgubić, bo nie nosi się go przy sobie, tylko wkłada za szybę. Po drugie w przypadku podejrzenia oszustwa urzędnicy mogą po prostu zgłosić sprawę odpowiednim służbom. - Mój klient uznał, że naruszane jest jego prawo do prywatności i może to prowadzić do inwigilacji. Urzędnicy i służby mogą bowiem na podstawie numerów rejestracyjnych, sprawdzać dokładnie, gdzie jeżdżą kierowcy danego dnia, gdzie się zatrzymują itd. - mówi Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat z kancelarii GKR Legal, który reprezentuje mężczyznę przed sądem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że warszawscy urzędnicy nie wykazali podstawy prawnej pozwalającej na przetwarzanie tego typu danych. Nie przekonali też sądu, że podawanie numerów rejestracyjnych jest konieczne. - Będziemy się odwoływać od tej decyzji, szczególnie, że kontrola Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nie wykazała nieprawidłowości - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego magistratu.

Jeśli wyrok zostanie utrzymany, stołeczni urzędnicy będą musieli przeprogramować swoje parkomaty, by nie żądały podawania numeru rejestracyjnego. - Wydaje mi się, że jeśli jakiś mieszkaniec Krakowa zaskarżyłby krakowską uchwałę dotyczącą strefy płatnego parkowania, to wyrok byłby podobny, bo miasto musiałoby podać argument, że numery rejestracyjne są im konieczne np. do weryfikacji, czy ktoś wniósł opłatę za parkowanie. A warszawski sąd uznał, że nie są one konieczne - mówi adwokat Tomasz Ludwik Krawczyk.

Krakowscy urzędnicy nie zamierzają na razie podejmować żadnych działań i zmieniać ustawień w parkomatach. - Nie wiemy jak zareagują władze Warszawy, nie znamy uzasadnienia wyroku, a co więcej - dotyczy on uchwały warszawskiej a nie krakowskiej. Trzeba poczekać aż sprawa stanie się ostateczna - mówi Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta Krakowa.

- Jeżeli wyrok warszawskiego sądu, dotyczący sytuacji w stolicy nie zmieni się i będzie prawomocny, będzie trzeba się zastanowić, czy w Krakowie też nie znieść obowiązku wpisywania numerów rejestracyjnych. Mnie osobiście jednak ich podawanie nie przeszkadza - mówi Teodozja Maliszewska, wiceprzewodnicząca komisji infrastruktury Rady Miasta Krakowa.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bojak

Ale dysponenci narzędzia o potencjale zagrożenia śmiertelnego dla innych powinni być inwigilowani. Możliwie dyskretnie, żeby ich nie stresować.

G
Gosc

To sie tylko mowi,a mowia latwo ci ktorzy nic nie robia.

m
mik

mam wrażenie,ze niektóre polactwo cierpi na obsesję inwigilacji.wpisanie numeru samochodu to naruszenie danych osobowych?to może zasłonić tablice rejestracyjne samochodów?albo zasłonić tabliczki z numerami kamienic czy willi,gdzie mieszkamy? niektóremu polactwu dać troche wolności i dostają bzika...

H
Huop

Czyli samochód jest osobą fizyczną? Chyba ten sąd zbytnio odjechał.

d
df

Pieprzysz trzy po trzy .
Na tablicy nie ma przecież nazwiska kierującego pojazdem ani właściciela .
Żeby uzyskać te dane musisz w urzędzie wykazać interes prawny . W pozostałych przypadkach dane osobowe (np. dla ubezpieczyciela ) podaje się jedynie w celu realizacji umowy ubezpieczenia lub w innych przypadkach dobrowolnie.
W systemie opłat za parkowanie jest więc jedynie nr rej. nie uzupełniany o dane właściciela .
Ustalenie właściciela następuje w innym trybie wówczas gdy nie opłacił ,bo nie ustala się skoro opłacił .
Prędzej ,więc zarzut powinien dotyczyć działań tzw. kontrolerówstrefy ,którzy notują nr rej.pojazdu w przypadku nieziszczenia opłaty za postój w celu ustalenia właściciela jako osoby zobowiązanej do zapłaty kary

j
ju

Pracownicy spółek dojących kasę ze strefy płatnego parkowania idźcie do kościoła wyspowiadać się a nie pełnijcie dyżuru na forum stawiając minusy przy słusznych uwagach forumowiczów.
Gdyby radni i władza czytała te wpisy i korzystała z wiedzy osób piszących nie byłoby tylu bubli i nieprawidłowości oraz...spółki nie doiłyby kasy z kieszeni podatników kierowców.

f
feg

Wyleciał ,ale dopiero po 3 latach .W tym czasie brał sowitą pensję i zajmował się pierdołami ,jak te właśnie ekraniki dotykowe lub internetowy sklepik z abonamentami .Nota bene co kretyńskie i zupełnie nie związane z rzeczywistości nazewnictwo : sklepi z abonamentami .
Gdyby gość miał kompetencje do zarządzania strefą płatnego parkowania to by wiedział ,że opłaty za parkowanie pojazdów traktowane są jak danina publiczna (o czym w wyroku TK z 2002r.) ,czyli uiszcza się opłatę abonamentową a nie kupuje abonament .Jaki ,więc sklepik ?
Gość wyleciał po 3 latach z prezesa spółki lecz na forum od samego początku były głosy ,że powołanie miejskiej spółki parkingowej jest zupełnie nieuzasadnione a do tego jeszcze porażka w związku z powołaniem tego gościa na prezesa ,skoro już raz wyleciał z urzędu będąc zastępcą w zarządzie dróg zdaje się Tajstera i nie miał zielonego pojęcia o zarządzaniu strefą płatnego parkowania .

Niestety to radni uparcie dążyli do powołania tej spółki i mam nadzieję ,że kiedyś wyjdą na jaw rzeczywiste powody takiej decyzji bo prawnych i racjonalnych przesłanek nie było żadnych .

B
Buuuu

Mylisz pojęcia , nikt nie może poznać danych właściciela pojazdu na podstawie nr rej. jeżeli nie ma ku temu uzasadnionych podstaw.
Nie można po prostu iść do wydz. komunikacji i zapytać kto jest właścicielem pojazdu .Musi być wykazany uzasadniony prawnie powód np. szkoda spowodowana przy użyciu takiego
pojazdu .

Ale jest sposób na to aby wpisywanie nr rej. nie stanowiło naruszenia prawa .Podaje go obsługującym strefę w Krakowie za darmo ,bo sami na to nie wpadną .
Wystarczy aby system księgowania wpłat nie rejestrował numeru parkomatu lub jego lokalizacji bo to dla uiszczania opłat nie ma żadnego znaczenia . Chodzi o uiszczenie opłaty za postój a miejsce wpłaty nie ma żadnego prawnego znaczenia . Można opłacić w parkomacie na jednej ulicy a parkować na zupełnie innej .
To można zrobić poprzez usunięcie z oprogramowania tworzenia ewidencji numerów lub lokalizacji parkomatów .
Wówczas w systemie opłat będzie informacja o tym ,że uiszczono opłatę za parkowanie takiego a takiego pojazdu i tyle co w zupełności wystarczy .

a
abaqus

Ale może być używany wyłącznie przez jedną osobę (w skrajnych wypadkach jak np. samochód przystosowany do różnego typu niepełnosprawności wręcz nie może być używany przez nikogo innego) i wtedy to jest bezpośrednio związane z konkretną osobą. Telefon komórkowy też przecież może być używany przez różne osoby, a jednak uznaje się ze zbieranie z niego danych stanowi inwigilację jego właściciela.

y
yh

Mnie natomiast zastanawia upór z jakim urzędnicy i radni za wszelką cenę optują przy opłatach za parkowanie jako jedynym sposobem na deficyt miejsc parkingowych . Wydają dziesiątki milionów złotych na zakupu urządzeń do wrzucania monet , płacą miliony prywatnym firmom za obsługę strefy płatnego parkowania ,wydaja miliony na ustawienie tysięcy znaków drogowych wymaganych na obszarach z płatnym parkowaniem , wydają miliony na sprzątanie i odśnieżanie chodników w strefie płatnej (poza strefą sprząta i odśnieża właściciel przyległej posesji ) .Na końcu okazuje się ,że ogromną większość wpływów z opłat pochłaniają koszty utrzymania systemu a tylko malutka część trafia do miejskiej kasy budżetowej,czyli najmniej korzyści z tego ma .....obywatel podatnik a i tak strefa płatnego parkowania nie rozwiązuje problemów z ...parkowaniem.

Tymczasem można było ustanowić strefę ograniczonego postoju bez żadnych kosztów i z lepszym skutkiem niż gnębić ludzi opłatami .

bbb

Problemy natury prawnej z płatnym parkowaniem ciągną się od lat.
Ustawodawca przekazał samorządom gmin pewne uprawnienia zupełnie niepotrzebnie bo najwięcej nieprawidłowości było na szczeblu prawa lokalnego.
Nie można popełniać tych błędów bo to szkodzi obywatelom.
Szczególnie restrykcyjny ale zarazem bezprawny był krakowski samorząd gminny .
Niekompetntni radni na wniosek prezydenta (!!!!!!!!) wprowadzili szereg sprzecznych ,już na pierwszy rzut oka , z prawem przepisów szykanujących obywateli.
Dopiero po jakimś czasie gdy zawiodły (bo milczały) organy nadzoru nad samorządem , obywatele sami w trybie postępowania procesowego doprowadzili do uchylenia przez sąd bubli i nieprawidłowości ,chociaż nie wszystkich.
Prawdopodobnie nikt z urzędników nie poniósł za to odpowiedzialności ,jak widać prezydent ten sam i radni też .

J
Jd

Ten od ekraników dotykowych i elektrycznych hulajnog już wyleciał ze spółki parkigowej

K
Kokoko

I to jest właśnie naruszenie prawa do ochrony informacji . Mąż ma prawo kłamać żonę ,że jest na delegacji a synuś bez wiedzy rodziców nie iść do szkoły i bez prawa jazdy używać auta tatusia . Te dane mają być właśnie chronione jako prawo do prywatności.

-

Aby pojazd był rozpoznawalny i zidentyfikowany. Sąd w Warszawie zaprzecza samemu sobie.

B
BT

Nie sposób zgodzić się z uzasadnieniem tego wyroku ,skoro nikt nie wie kto kieruje danym pojazdem a niekoniecznie jest to jego właściciel .
W tym przypadku mamy do czynienia informacją o miejscu postoju pojazdu a nie miejscu pobytu właściciela pojazdu ,skoro nie musi on być jedynym kierującym tym pojazdem .

Myślę ,że ten wyrok się nie utrzyma bo w innym przypadku dojdzie do zamieszania w gminach a aż strach pomyśleć jakie bzdury wymyślą krakowscy radni wraz z urzędnikami.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3