Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parlament Europejski: łączy nas frekwencja

(GEG)
Wybory. Między 22 a 25 maja pół miliarda Europejczyków zagłosuje na swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Choć w poszczególnych krajach ordynacje są różne, eurowybory łączy jedno – dużo niższa frekwencja niż podczas głosowania na kandydatów do parlamentów narodowych.

Wyjątkiem są Belgia i Luksemburg. W każdych wyborach do PE bierze udział ponad 90 proc. Belgów. W głosowaniu w 2009 r. najwyższa frekwencja – 90,75 proc. była w Luksemburgu (nigdy nie spadła poniżej 87 proc.).

W ostatnich eurowyborach wzięło udział 43 proc. Europejczyków uprawnionych do głosowania. Najgorzej pod tym względem jest na Słowacji – frekwencja nie przekroczyła 20 proc. Niewiele lepiej wypadły Polska (24,5 proc.) i Rumunia (27 proc.).

Teoretycznie w całej Unii obowiązuje jednolity system wyborczy. _– W praktyce w każdym państwie zasady wyborów do __PE ustalane są oddzielnie – _mówi prof. David Farrell z Uniwersytetu w Dublinie.

Obowiązkowa jest zasada proporcjonalności, która ma odzwierciedlać preferencje wyborcze. Ci, którzy dostają więcej głosów, zdobywają więcej miejsc, mniejsze poparcie wiąże się z mniejszą liczbą mandatów. Ale wprowadzenie progu wyborczego ogranicza tę zasadę. W Polsce miejsca dzielone są proporcjonalnie, ale tylko na te partie, które zdobyły co najmniej 5 proc. głosów. W Szwecji próg wynosi 4 proc., w Portugalii – 3 proc. W 10 krajach nie obowiązuje żaden limit.

Różnice dotyczą też wieku pozwalającego na kandydowanie. W większości państw wystarczy być pełnoletnim. W Belgii, Grecji czy Polsce trzeba mieć 21 lat. Dwa lata więcej muszą mieć kandydaci w Rumunii, a skończone 25 lat uprawnia do kandydowania Włochów.

W Polsce wybory przeprowadzane są w okręgach (województwa małopolskie i świętokrzyskie tworzą jeden), ale nie ma do nich przypisanej określonej liczby mandatów. Będzie ich więcej tam, gdzie więcej osób pójdzie do urn – kosztem okręgu, gdzie frekwencja będzie niższa. W sumie wybierzemy 51 eurodeputowanych.

Kalendarz Wyborczy

Do urn pójdziemy 25 maja

do 5 kwietnia będzie wiadomo, jakie partie i komitety zamierzają wystawić kandydatów na eurodeputowanych.

do 15 kwietnia trzeba zarejestrować listy kandydatów.

do 4 maja niepełnosprawni, którzy chcą zagłosować korespondencyjnie, muszą powiadomić o tym swój urząd gminy.

11 maja mija termin na zgłoszenie zamiaru skorzystania z nakładki w alfabecie Braille’a.

do 15 maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski