Partyjka w szachy na wysokości 660 m n.p.m.? Taka atrakcja...

Partyjka w szachy na wysokości 660 m n.p.m.? Taka atrakcja tylko w...

Materiał Informacyjny

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Czy znacie kogoś, kto nigdy nie słyszał o szachach? Trudno jest wskazać kogokolwiek, kto nie rozegrał w nie choć jednej partii. Szachy to w końcu jedna z najpopularniejszych strategicznych gier planszowych. Uznano ją nawet za olimpijską dyscyplinę sportową!
Grają w nią i starsi, i młodsi. W Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku co roku rozgrywane są m.in. Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 8 oraz Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Między innymi to skłoniło Ryszarda Proznera, prezesa szczyrkowskiego obiektu, do zbudowania prawdopodobnie najwyżej położonej, całorocznej i ogólnodostępnej szachownicy z 1,2-metrowymi szachami.

Sport dla każdego.

„Kocham szachy! Gram w nie praktycznie od 6 roku życia. Odprężają mnie, a jednocześnie pobudzają do myślenia. To świetna gra dla każdego, bez względu na wiek.” - mówi Adam, jeden z szachistów, który jako pierwszy miał możliwość rozegrać partię dużych szachów. Zdanie Adama podziela również jego kolega Michał: „Choć zasady szachów są bardzo proste, to nie oznacza, że tak łatwo o zwycięstwo. Szachy wymagają skupienia i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Można powiedzieć, że trzeba zabawić się czasem w jasnowidza.”

Najwyżej położone szachy w Polsce.

Sympatię do szachów podziela również Ryszard Prozner, Prezes CKiR Orle Gniazdo. To właśnie po jego decyzji, w Szczyrku wybrukowano prawdopodobnie najwyżej położoną szachownicę w Polsce.

Co roku w naszym obiekcie organizowane są przez Polski Związek Szachowy Mistrzostwa Polski w szachach. To wydarzenie, w których uczestniczą setki szachistów z całej Polski. Śledzę je z dużym zainteresowaniem. Obserwując grę najmłodszych szachistów przypomniałem sobie jak wyglądały moje początki gry. Wówczas dostęp do szachownicy i bierek, bo tak poprawnie nazywają się piony i figury, był bardzo ograniczony. Teraz są inne czasy i dlatego, aby zachęcić do gry najmłodszych, ale i osoby dorosłe, wspólnie z zespołem Orlego Gniazda, postanowiliśmy wybudować na terenie naszego obiektu szachownicę.” - tłumaczy.

Szczyrkowska szachownica mierzy 60 m2 metrów kwadratowych powierzchni i znajduje się na ogrodzonym terenie ogrodu grillowego z zadaszonymi wiatami, na wysokości 660 m n.p.m. Składa się z 64 pól i łącznie 32 pionów oraz szachów w dwóch odmiennych kolorach. Każda z bierek mierzy około 1,2-metra wysokości i waży nieco ponad kilogram.
Dostęp do szachownicy jest bezpłatny.

O obiekcie

Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo to największy obiekt w Szczyrku, spełniający jednocześnie funkcje noclegową, konferencyjną, gastronomiczną i rekreacyjną. Do dyspozycji gości jest:
•ponad 550 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, każdy z własną łazienką, nowoczesnym TV i widokiem na panoramę Beskidu Śląskiego;
•5 punktów gastronomicznych (Restauracja Orle Gniazdo), Bar 6. Piętro, Huta Smaków, Klubokawiarnia Retrospektywa i Grill Bar);
•sauna, jacuzzi, siłownia, basen letni z podgrzewaną wodą, gabinet kosmetyczny, gabinet masażu, atrakcje dla dzieci i dorosłych;
•w pełni wyposażone sale konferencyjne.


Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo
ul. Wrzosowa 28a
43-370 Szczyrk

Tel.: 33 81 97 300
E-mail: recepcja@orle-gniazdo.pl
WWW: www.orle-gniazdo.pl

Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

Turystyczne TOP

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?