Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partytura i ogród Krzysztofa Pendereckiego. Bunkier Sztuki otwiera nową wystawę

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W piwnicach Pałacu Potockich od 4 maja 2021 roku Bunkier Sztuki prezentuje wystawę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu.
W piwnicach Pałacu Potockich od 4 maja 2021 roku Bunkier Sztuki prezentuje wystawę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu. Aneta Żurek
Od 4 maja w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki można oglądać ekspozycję „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”. To pierwsza po śmierci Krzysztofa Pendereckiego wystawa poświęcona jego pamięci.

FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić

Punktem wyjścia wystawy jest zrealizowany w 2003 roku przez Bunkier Sztuki i Marię Annę Potocką film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego "Partytura i ogród". Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego i opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce. Swoje doświadczenia muzyczne odnosi także do sposobu projektowania ogrodu.

Krzysztof Penderecki projektując ogród, czerpał ze swoich doświadczeń muzycznych. Podejście do projektowania ogrodu i komponowania było wspólne - mówi Mirosława Bałazy, która współpracowała z Galerią podczas produkcji wystawy i towarzyszącej jej publikacji.

Prywatne szkice - nazwane przez Marię Annę Potocką prepartyturami - oraz rysunkowe koncepcje ogrodu dają wgląd w myślenie o komponowaniu dzieł muzycznych i planowaniu parku w Lusławicach, który został oparty na formie symfonii. Na wystawie znalazły się nie tylko fotografie tego ogrodu wykonane przez Marka Bebłota, Bartka Barczyka i Marię Annę Potocką, lecz także stworzone przez Krzysztofa Pendereckiego szkice i plany. Na drugą część wystawy składają się m.in. portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz, Marcina Maciejowskiego i Bartka Materki.

Ta wystawa jest dowodem, że Krzysztof Penderecki inspirował nie tylko swoją muzyką. Również sama osobowość artysty inspirowała innych do tego, żeby tworzyć jego wizerunki - podkreśla dr Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest partnerem wystawy.

W osobnym pomieszczeniu można również obejrzeć fotografie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich z Salvadorem Dalim, w którego wcielił się aktor Włodzimierz Mancewicz. "Rewizyta - Salvador Dali u państwa Pendereckich" to jeden z seriali fotograficznych Mariana Eilego powstały po spotkaniu państwa Pendereckich z Dalim w Hiszpanii. Eile uważał, że jeżeli zaproszenie Dalego do Krakowa nie jest możliwe, to rewizytę taką można zainscenizować. Zdjęcia zostały zrobione w latach 70. w domu mistrza na Woli Justowskiej. Przy serialu współpracowała wówczas także Maria Anna Potocka, dziś dyrektor Bunkra Sztuki i kurator ekspozycji.

Ta wystawa jest w pewnym sensie podsumowaniem moich różnych spotkań, refleksji na temat muzyki Krzysztofa Pendereckiego, na temat przede wszystkim jego fenomenu twórczego - mówi Maria Anna Potocka. - Będziemy się starali pokazywać ją w kilku miejscach w Polsce i zagranicą.

Na razie wystawę „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki” można oglądać w Bunkrze Sztuki przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. W tym miejscu ekspozycja będzie dostępna do 26 września tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Partytura i ogród Krzysztofa Pendereckiego. Bunkier Sztuki otwiera nową wystawę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski