MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasażerowie na gapę

AMS
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Wiele osób mnie pyta, czy stosować preparaty przeciw pchłom i kleszczom. Czy te preparaty rzeczywiście są potrzebne naszym psom, czy to jedynie wymysł marketingu? Nie, to nie jest chwyt marketingowy; są potrzebne, zwłaszcza przeciw pchłom.

Fot. Anna Kaczmarz

LECZNICA: JOANNA HELAK, lekarz weterynarii:

Pchły są bardzo uciążliwe dla psa, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do anemii, gdyż żywią się krwią. Szczególnie bardzo zapchlone szczenięta mogą mieć silne objawy anemii i może się to dla nich skończyć tragicznie, choć są to bardzo rzadkie przypadki.

Pchły powodują też APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Pies zaczyna się mocno drapać, uszkadza sobie naskórek, czasami głębsze warstwy skóry, sierść jest połamana i przerzedzona. Zmiany na skórze towarzyszące APZS na ogół są zlokalizowane w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Skóra tuż nad ogonem jest pozbawiona sierści, sucha, rozdrapana, ze strupami; pies intensywnie próbuje się drapać, ocierać o różne przedmioty, czasami nawet wygryzać i okaleczać. Jak zapobiegać APZS? W bardzo prosty sposób - stosując preparat przeciw pchłom.

Kleszcze natomiast oprócz tego, że są nieprzyjemnymi krwiopijcami, przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i babesiozę, ale to już zupełnie inna historia. Jeżeli jednak zauważymy, że nasz pies ma kleszcze, to przede wszystkim trzeba je usunąć. Jeżeli sami potrafimy to zrobić, pamiętajmy, żeby wykręcać kleszcza zawsze w lewą stronę, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Postarajmy się wyrwać go całego. Jeżeli nam się to nie uda, to nie bójmy się - nic strasznego się nie dzieje. Robi się wtedy zazwyczaj odczyn zapalny albo mały ropień; najprawdopodobniej organizm sam sobie z tym poradzi. Jeżeli widzimy, że to miejsce po 2, 3 dniach jest nadal zgrubiałe, to nie pozostaje nam nic innego, jak wizyta u weterynarza, bo prawdopodobnie trzeba będzie zastosować miejscowo maść z lekiem przeciwzapalnym lub z antybiotykiem.

Preparaty przeciw pchłom i kleszczom to zarówno preparaty nakrapiane, tzw. spot on, jak i obroże. Obydwa rodzaje zabezpieczeń mają swoje plusy i minusy. Jeżeli mamy psa kanapowca, który wiele czasu spędza z nami w domu, to najlepiej będzie użyć preparatów nakrapianych, bo zapach obroży przeciwpchelnej może nam przeszkadzać. Jeżeli pies będzie więcej czasu spędzał poza domem, to obroża ma w tym przypadku przewagę nad preparatem spot on, gdyż znacznie dłużej działa.

Oczywiście nic nie działa na 100 procent. Sprawdzajmy stan skóry i sierści naszych zwierzaków nawet wtedy, gdy stosujemy preparaty przeciw pasożytom zewnętrznym; pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek. (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski