Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasieki po europejsku

EM
Po raz trzeci Rada Bartnicza Powiatu Chrzanowskiego przy współpracy z chrzanowskim oddziałem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowała konkurs na najpiękniejszą pasiekę. Jury najwyżej oceniło kolorowe i estetyczne ule dwóch pszczelarzy: Jana Biela z babickiego koła oraz Karola Sołtysa z Libiąża.

W powiecie chrzanowskim

   Drugie miejsce przypadło: Tadeuszowi Sądeckiemu z koła pszczelarskiego w Alwerni i Janowi Krawczykowi z koła w Trzebini. Na trzeciej pozycji znalazł się Stanisław Rumas.
   - Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Do pierwszej edycji swoich kandydatów zgłaszały poszczególne koła pszczelarskie z Babic, Alwerni, Chrzanowa, Libiąża i z Trzebini. Tak się stało, że każdemu z nich przypadło wyróżnienie - mówi Bogdan Bigaj, przewodniczący komisji konkursowej. - W ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim estetykę i higienę uli. Dodatkowe plusy zdobywali pszczelarze, którzy mieli osobne zaplecze gospodarcze wraz z nowoczesnym sprzętem do odwirowywania miodu i jego przechowywania. Liczyło się również, aby w okolicy rosły rośliny miododajne.
   Po rozstrzygniętym konkursie pozostały zdjęcia najładniejszych pasiek. Staną się one później wzorcem dla pozostałych pszczelarzy, którzy też chcą poprawić estetykę i higienę swych pasiek.
   - Ta zdrowa konkurencja przyczynia się do tego, że pasieki w powiecie chrzanowskim wyglądają coraz lepiej. Nie będziemy musieli zatem się niczego wstydzić, kiedy nasz kraj wejdzie do Unii Europejskiej i będziemy porównywać się z pszczelarzami z innych krajów. Poza tym takie spotkania integrują pszczelarzy i są okazją do wymiany doświadczeń - uważa Bogdan Bigaj.
   - Niedawno udało nam się nawiązać współpracę z weterynarzem z Olkusza, który jest również pszczelarzem. Będzie on udzielał bardzo ważnych wskazówek w zakresie chorób pszczół oraz ich zwalczania. Dla hodowców pszczół ta wiedza jest bardzo przydatna. Chcemy też informować zainteresowanych, jakie tendencje obecnie występują w krajach Unii Europejskiej - kontynuuje Bigaj
   Wyróżnione pasieki są kolorowe i zadbane. Ule Jana Biela utrzymane są w stylu warszawskim z elementami ludowymi, natomiast pasieka Karola Sołtysa utrzymuje cechy wielkopolskie.
   - Bardzo cieszy mnie to wyróżnienie. Pszczołami zajmuję się już od 15 lat, odkąd jestem na emeryturze - powiedział Karol Sołtys z Libiąża - Martwi mnie tylko, że nie będę miał komu przekazać mojego dorobku, gdyż młodzi nie wykazują zainteresowania tego rodzaju hobby.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski