Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasja leczy duszę

Redakcja
Jest taki trudny czas w życiu kobiety, kiedy czuje się ona niepotrzebna, zepchnięta na boczny tor. W pracy zastępują ją młodsze, dzieci dorośleją, odchodzą z domu. A w dodatku temu okresowi życia towarzyszą biologicznie uwarunkowane zachwianie równowagi emocjonalnej i złe nastroje.

Malowanie daje mi siłę do życia i wiele radości

   Wiele kobiet popada wówczas w depresję, tracąc sens i radość życia. To ciężka choroba, powodująca cierpienia psychiczne. Co może przed nią uchronić, dać szansę na równowagę psychiczną, lepsze samopoczucie i odzyskanie życiowej energii?

Ewa znalazła sposób

   Pani Ewa Pańpuch tryska energią i humorem. Tyle w niej pasji, fantastycznych pomysłów, radości. A był czas, gdy jej życie zaczęło tracić jasne barwy - kiedy przestała pracować zawodowo, a dzieci wyprowadziły się z domu. Ale nie chce o tym rozmawiać, zaprasza do oglądania obrazów.
   Na ścianach jej mieszkania wiszą obrazy krewnych i znajomych. Są wśród nich płótna ojca. Był prawnikiem, zaczął malować, tak jak ona, dopiero wtedy, gdy praca zawodowa przestała go absorbować. Ileż w jego malarstwie ekspresji, energii, rozmachu, radości malowania. W innym pokoju wisi obraz jej syna Marcina, architekta, który w Londynie odnosi pierwsze zawodowe sukcesy. Gdzieś z kąta salonu słoneczniki emanują słonecznym ciepłem. To obraz Ewy.
   Najwięcej obrazów powiesiła w sypialni. Gdy się budzi, jej wzrok pada na górskie krajobrazy zatrzymane na płótnie. Patrząc na nie nabiera sił i ochoty do życia na nowy dzień. - Kolory zależą od nastroju - wyjaśnia.

Artystyczne przebudzenie

   Sama niedawno wzięła do ręki pędzel. Jej malarstwo zaczęło się od... Filharmonii Krakowskiej. Przesłała na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeden ze swoich pierwszych obrazów. Nabywca zatelefonował i poprosił o pokazanie innych płócien. Nie miała już wątpliwości, że malować warto. Zaproszono ją, jak innych darczyńców, do Filharmonii Krakowskiej na koncert. I to był właśnie przełom, rozbudzenie jej artystycznej duszy. - Dyrygent, Tomasz Bugaj, wspaniale prowadził ten koncert, dyrygował z gracją, dostojeństwem, a zarazem z pasją. Pomyślałam, że skoro, dzięki mojemu obrazowi, jestem na takim koncercie honorowym gościem, to widocznie coś potrafię.
   Z pasją rzuciła się do malowania. Chciała na płótno przenieść piękno krajobrazów, kwiatów. Uczyła się sztuki malarstwa głównie z książek, analizując obrazy innych i dopracowywała ciągle swoje płótna, by nabierały głębi, perspektywy, ekspresji.
   Nawiązała kontakt z Krakowskim Towarzystwem Muzycznym, które szukało sponsorów, by podtrzymać swoją działalność i ponadwiekowe tradycje. Podczas imprezy plastyczno-muzycznej "Malarstwo i rysunek w oprawie muzycznej" w siedzibie towarzystwa przy placu Na Groblach wystawiła 40 płócien i 18 rysunków
- kwiaty, pejzaże, głównie z Lanckorony, Witowa, Kazimierza nad Wisłą.
   - Malowanie daje mi siłę do życia i wiele radości. Odkąd maluję, jestem pogodniejsza. Mąż pomaga mi w spełnieniu moich artystycznych planów. Zamierzam w przyszłym roku zorganizować warsztaty malarskie w plenerze. Tyle mam do zrobienia... KRYSTYNA ROŻNOWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski