Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paskudne zielsko, które leczy

Grzegorz Tabasz
Starczyło nieco deszczu, odrobinę słońca, by z ziemi wypełzła pokrzywa. I zaczną się kłopoty, gdyż wszyscy na pokrzywę narzekają.

Dzieci, bo parzy. Rolnicy, że chwast uporczywy. Alergicy, że pyli. I wygląda niesympatycznie. Żaden ogrodnik nie pokusił się do tej pory na wyhodowanie ozdobnej odmiany pokrzywy. Strasznie paskudne z niej zielsko.

Tymczasem zielarskie księgi pełne są leków z pokrzywy a i współczesna medycyna od chwastu nigdy się nie odwróciła. W XVII wieku wychwalano pod niebiosa parzące właściwości pokrzywy w leczeniu zdrętwiałych i sparaliżowanych kończyn. Poranne tarzanie się w zaroślach pokrzywy żagawki było powszechnie zalecaną i akceptowaną terapią.

Podobnie jak herbatka o zielonym kolorze i zapachu siana, która ciężko przechodzi przez gardło. Pomaga na anemię i skutecznie tępi glisty. Sok z wiosennych liści leczył szkorbut, czyścił krew, tamował krwotoki. Nowoczesna medycyna usankcjonowała specyfiki z pokrzywy w kojeniu reumatyzmu, schorzeń nerek, a wszystkie dietetyczne poradniki zalecają ją, jako nieodzowny preparat przyspieszający przemianę materii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski