Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasterka pod ziemią

Redakcja
Tradycyjnie uczestniczyli w nich górnicy z rodzinami i mieszkańcy obu miast. Pasterkę w Wieliczce odprawiono o godz. 8 rano w położonej 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi. - Uczestniczyło w niej 750 osób - mówi Edyta Mazur z wielickiej kopalni, dodając, że nie jest to jedyna okazja do modlitwy pod ziemią. Msze św. odbywają się w kopalni w każdą niedzielę i podczas świąt patronek wielickich górników: św. Barbary i św. Kingi.

Górnicy Kopalni Soli w Bochni i Wieliczce modlili się na pasterce wcześniej niż inni. Podziemne pasterki odprawiono tam w niedzielę rano.

Kilkaset osób uczestniczyło także w dwóch pasterkach odprawionych w Kopalni Soli w Bochni - w położonej 178 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi. Na msze o godz. 8 i 11 mogli zjechać wierni, którzy wcześniej odebrali bezpłatne zaproszenia. O wydawaniu zaproszeń zadecydowały względy bezpieczeństwa, ponieważ kaplica jednorazowo może pomieścić tylko 300 osób.
Jak mówi wicedyrektor kopalni ds. technicznych Tomasz Migdas, tradycja organizowania podziemnych pasterek w Bochni sięga 1865 roku, kiedy kaplicę św. Kingi poświęcono i nadano jej imię. Zwyczaj przerwał wybuch II wojny światowej, potem zakazywały ich władze komunistyczne, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Do tradycji powrócono po 40 latach przerwy, w 1980 roku. Przerwał ją jedynie stan wojenny w 1981 roku.
Uznana za pomnik historii kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli w Polsce, funkcjonującą od 1248 roku. W ostatnich latach z powodu wyczerpania złoża wydobycie soli wstrzymano, a kopalnia jako zakład produkcyjny - po odpowiednim zabezpieczeniu - ma być zlikwidowana. Zachowane zostaną jej najstarsze i najciekawsze części. Wielicka kopalnia działa tymczasem nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII stulecia. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. (PAP)
Video i**telekonferencja z**żołnierzami przebywającymi na**misjach wojskowych poza granicami kraju poprzedziła w**niedzielę, podobnie jak w**latach ubiegłych -**pasterkę w**Katedrze Polowej Wojska Polskiego w**Warszawie. Przez pół godziny połączono się m.in. z**żołnierzami z**Polskich Kontyngentów Wojskowych w**Syrii, Libanie, Kosowie, z**żołnierzami pełniącymi zadania w**Kwaterze Głównej NATO w**Brukseli, w**Bośni i**Hercegowinie, w**Iraku i**w**Afganistanie. Biskup polowy WP Tadeusz Płoski życzył żołnierzom m.in., by Bóg miał ich w**swojej opiece. -**Nasze serca i**myśli są razem z**wami, z**naszymi najbliższymi w**kraju -**mówił dowódca polskich wojsk w**Iraku gen. Kwiatkowski.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski