Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patison - krewny dyni

DD
Fot. 123RF
Fot. 123RF
Z racji swojego bliskiego pokrewieństwa z dynią, patison nazywany jest również dynią talerzową lub dynią letnią. Jego oryginalny, trochę nieziemski kształt porównywany jest do latającego talerza lub rozgwiazdy, a nawet - według Francuzów - przywodzi na myśl biret księdza lub czapkę elektorską. Barwa skórki i miąższu patisona, w zależności od odmiany, jest kremowa lub jasnozielona.

Fot. 123RF

Zdrowie na talerzu

Uprawiany jako warzywo już przez Indian z Jukatanu i Azteków, patison trafił do Europy w dobie wielkich odkryć geograficznych.Traktowany początkowo wyłącznie jako roślina ozdobna (do dziś istnieją odmiany o szczególnie pięknych owocach, uprawiane jako rośliny dekoracyjne, tzw. dynie ozdobne), w końcu na dobre zadomowił się w europejskiej kuchni, głównie śródziemnomorskiej i francuskiej.

Większość Polaków nie przekonała się jeszcze do patisonów. A szkoda. Są łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i choroby, owocują aż do pierwszych przymrozków i powinny częściej gościć na straganach i naszych stołach. Patison z powodzeniem może bowiem konkurować ze swoimi botanicznymi krewnymi - dynią, cukinią i kabaczkiem. W kuchni znajduje wszechstronne zastosowanie.

Warzywo można jeść na surowo (młode patisony przyrządzone jako surówka z dodatkiem soku z cytryny, oliwy i czosnku są bezkonkurencyjne), a także po ugotowaniu, uduszeniu, upieczeniu czy usmażeniu. Patisony mogą też stanowić dodatek do gulaszu, leczo, zupy jarzynowej, nadają się do faszerowania (według uznania: mięsem, grzybami lub warzywami), a nawet, pokrojone w zapałkę i usmażone na oleju, zrobią konkurencję frytkom. Z patisonów można także zrobić marynatę (sprawdzą się wtedy jako składnik przystawek i przekąsek; w postaci konserwowej mogą nawet zastąpić kiszonego ogórka) oraz wykorzystać je do słodkich przetworów, takich jak konfitury, marmolady i dżemy.

Tak wszechstronne zastosowanie patisonów ma swoje źródło w delikatnym smaku i aromacie warzywa. Kolejnym ich atutem jest lekkostrawność i mała kaloryczność - 100 g patisona to zaledwie 18 kcal. Potrawy przyrządzone z patisonów mogą więc bez obaw spożywać osoby, którym zaleca się dietę łatwostrawną, w tym dzieci, osoby starsze i rekonwalescenci. Warzywo reguluje pracę układu trawiennego i przemianę materii. Zalecane jest w otyłości, cukrzycy, chorobach układu pokarmowego oraz układu sercowo-naczyniowego, w tym w nadciśnieniu. W patisonach znajdziemy witaminę C, nieco witamin B1, B2, PP, wapń, fosfor, żelazo, magnez, karoten i pewne ilości węglowodanów.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski