Patricia Paszt zasłużona dla kultury

Patricia Paszt zasłużona dla kultury

AMS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Patricia Paszt, założycielka i prezes Polsko-Węgierskiej Fundacji Cracovia Expres, dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie i tłumaczka literatury polskiej, otrzymała z inicjatywy eurodeputowanego Bogusława Sonika honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wczoraj wojewoda Małopolski Maciej Klima.
- Kiedy osiem lat temu przyjechałam na rok do kraju mojej matki, nie myślałam, że tak długo zostanę. Ale okoliczności sprawiły, że znalazłam tu misję. I w tej misji znalazłam także partnerów i mentorów, którzy od pierwszej chwili uwierzyli, że taka mała, wówczas jeszcze jednoosobowa i nowatorska instytucja może wiele zdziałać - mówiła Patricia Paszt, dziękując za wyróżnienie.
Patricia Paszt od ponad dziesięciu lat aktywnie działa na rzecz propagowania kultury polskiej na Węgrzech i węgierskiej w Polsce. Założona przez nią fundacja prowadzi w Krakowie niezależne Centrum Węgierskie, które w ciągu pięciu lat działalności zorganizowało w 13 miastach Polski 86 imprez kulturalnych, m.in. festiwali filmowych i muzycznych, a także przegląd kina polskiego w Siedmiogrodzie i tegoroczną prezentację Krakowa w Budapeszcie. "To pierwsze w swoim rodzaju zagraniczne przedstawicielstwo kulturalno-dyplomatyczne w Europie Środkowej działające w formie organizacji pożytku publicznego" - pisał o Centrum Węgierskim Bogusław Sonik we wniosku o przyznanie odznaki Patricii Paszt. (AMS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo